PARTNER PORTALU
  • BGK

Łódź zaiwestuje w szynobus

  • KB    18 marca 2010 - 13:12

Już za dwa lata mieszkańcy województwa łódzkiego będą wygodniej i szybciej podróżować po regionie. Podczas ostatniej sesji sejmik podjął uchwałę o utworzeniu spółki Łódzka Kolej Aglomeracyjna.
Jedną z najważniejszych uchwał, jakie radni podjęli na 52. sesji sejmiku było utworzenie spółki: Łódzka Kolej Aglomeracyjna. W ciągu najbliższych dwóch lat zostanie zakupionych 20 nowoczesnych szynobusów, gruntownie zmodernizowane zostaną tory, dworce i poczekalnie, przy których powstaną parkingi dla samochodów.

W zamyśle Łódzka Kolej Aglomeracyjna ma być rozwinięciem miejskiego transportu publicznego na region. Mieszkańcy województwa, będą mogli wygodnie i szybko dojechać szynobusami do przystanków komunikacji miejskiej, zostawić na parkingu samochód i autobusem lub tramwajem dostać się do centrum Łodzi.

Łódzka Kolej Aglomeracyjna obejmie m.in. Koluszki, Łask, Głowno, Łęczyce a nawet Łowicz, Zduńską Wolę czy Tomaszów Mazowiecki. Szynobusy zabiorą jednorazowo do 200 osób i będą się poruszały z prędkością dochodzącą do 100 kilometrów na godzinę. Dzięki temu z wielu oddalonych od Łodzi miejsc województwa mieszkańcy dojadą do stolicy regionu w mniej niż pół godziny.

Koszt inwestycji wyniesie ponad 85 mln euro. Zdecydowana większość zostanie przeznaczona na zakup taboru, a ok. 16 mln euro pokryje remont dworców i budowa parkingów. Pieniądze będą pochodzić z programów unijnych oraz samorządu województwa, który na ten cel zamierza zaciągnąć kredyt.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.