PARTNER PORTALU
  • BGK

Łódź zrewitalizuje główne kompleksy rekreacyjne

  • bad/PAP    13 sierpnia 2015 - 13:52
Łódź zrewitalizuje główne kompleksy rekreacyjne

Dużą popularnością cieszą się łódzkie Stawy Jana. Fot. wikipedia

Stawy Jana, Stawy Stefańskiego, Arturówek i Młynek to największe kompleksy rekreacyjne Łodzi. Do 2018 r. potrwa ich rewitalizacja, odnowione zostaną akweny, powstaną nowe ścieżki i mała architektura.
Wiceprezydent Łodzi Tomasz Trela podkreśla, że Rada Miejska przeznaczyła w tym roku 200 tys. zł na projekt kompleksowej modernizacji wszystkich miejskich akwenów, czyli Stawów Jana, Stefańskiego, Arturówka i Młynka. Przez kolejne trzy lata zbiorniki wodne będą oczyszczone, zaś cała infrastruktura rekreacyjna - piesza i rowerowa, a także oświetlenie tych terenów, zostanie wymieniona uzupełniona lub zmodernizowana.

Rewitalizacja ma kosztować kilka milionów złotych

Koszt planowanych prac nie jest jeszcze znany, szacuje się go na kilka milionów złotych. Wiceprezydent zaznaczył, że miasto będzie posiłkować się zewnętrznymi środkami europejskimi. Głównym partnerem w finansowaniu inwestycji, m.in. czyszczenia akwenów czy wykonywania nasadzeń, ma być Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Zdaniem dyrektora Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji Eryka Rawickiego, łódzkie kąpieliska są tego lata oblegane przez mieszkańców. Dużą popularnością cieszą się Stawy Jana, które przechodzą sukcesywną rewitalizację. W ubiegłym roku łodzianie przeznaczyli na odnowienie tego kompleksu 1,7 mln zł z budżetu obywatelskiego, w 2015 r. - ponad milion zł, natomiast na kolejny rok przewidziano ok. 600 tys. zł. Obecnie - także w ramach budżetu obywatelskiego - na Stawach Jana powstają nowe ścieżki dla pieszych.

Jesienią MOSiR chce rozpocząć odmulanie akwenu na Stawach Stefańskiego, wyremontować przepusty na zbiornikach, ukończyć ścieżki, ustawić małą architekturę parkową i uporządkować zieleń. W tym roku rozpocznie się też remont ścieżek i oświetlenia oraz przebudowa przystani wodnej na Młynku. Prace o podobnym zakresie mają być wykonane w Arturówku, gdzie powstanie też wodny plac zabaw.

Łódź realizuje wielki projekt rewitalizacyjny

Łódź rewitalizacje nie tylko tereny rekreacyjne, ale także zabytkową substancję miasta. Jak podkreśla Marek Cieślak, wiceprezydent Łodzi rewitalizacja dla miasta jest priorytetem. Największym więc wyzwaniem dla miasta jest mnóstwo pofabrycznych przedsięwzięć, które dzisiaj zagospodarowane są przede wszystkim przez inwestorów prywatnych, ale również przez miasto.

- Są duże pieniądze, ponad 1 miliard złotych, ale też gigantyczny teren, który chcielibyśmy objąć, bo mówimy o niemal 1400 ha - wyjaśnia Marek Cieślak.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.