PARTNER PORTALU
  • BGK

Łódź zyska nowe centrum sportowe za 123 mln zł

  • AW/PAP    6 października 2015 - 19:14
Łódź zyska nowe centrum sportowe za 123 mln zł
Łódzkiego Akademickiego Centrum Sportowo-Dydaktycznego Kampusu PŁ-wizualizacja (fot.p.lodz.pl)

Za 123 mln zł do końca 2016 r. ma powstać Łódzkie Akademickie Centrum Sportowo-Dydaktyczne (ŁACSD) z trzema basenami, halą do gier zespołowych i ścianką wspinaczkową.
Podczas uroczystości podpisania aktu erekcyjnego i wmurowania kamienia węgielnego rektor PŁ prof. Stanisław Bielecki podkreślił, że choć jego uczelnia jest głównym inwestorem obiektu, to nie będzie jedynym jego użytkownikiem.

Obiekt będzie służył mieszkańcom Łodzi i regionu

"To ma być Łódzkie Akademickie Centrum Sportowe, a więc nie tylko politechniki. My wzięliśmy po prostu na siebie obowiązek realizacji inwestycji, która ma służyć studentom, Łodzi i całemu regionowi. Wszyscy nam pomagali" - powiedział Bielecki.

Centrum powstaje na terenie o powierzchni ok. 1,7 ha, pomiędzy al. Politechniki oraz ulicami Wólczańską i Wróblewskiego.

Obiekt będzie podzielony na dwie części - mokrą i suchą. W pierwszej znajdzie się m.in. pierwszy i jedyny w Łodzi kryty basen o wymiarach olimpijskich (50 m x 26 m), z dziesięcioma torami o głębokości 2,5 m i widownią dla 1,2 tys. kibiców. Będzie z nim sąsiadował mniejszy, 30-metrowy basen o głębokości 5,8 m z wielopoziomową, 10-metrową wieżą do skoków. Kompleks uzupełni basen treningowo-rehabilitacyjny.

Budowane centrum to jednak nie tylko baseny. W części suchej kompleksu stanie m.in. nowoczesna, 17-metrowa ścianka wspinaczkowa. Kolejnym elementem będzie wielofunkcyjna hala do gier zespołowych, w której znajdą się również siłownie oraz sale do aerobiku, sportów walki, tenisa stołowego i squasha. Na trybunach hali będzie 581 miejsc stałych i 530 mobilnych.

Zaprojektowano również sale konferencyjne oraz centrum multimedialne i studio nagrań, które ma umożliwić prowadzenie profesjonalnych relacji z zawodów sportowych z możliwością przekazu w jakości HD do nadawców telewizyjnych i internetowych. Obiekt będzie w pełni przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Inwestycję wsparły ministerstwa i samorządy

"Zmienia się Łódź, zmieniają się nasze uczelnie i zmienia się ich zaplecze. Uczelnie mają jednak świadomość, jak ważnym elementem przyciągającym studentów jest właściwa baza - nie tylko dydaktyczna, ale również związana z uprawianiem sportu. Mam nadzieję, i tego życzę wszystkim mieszkańcom Łodzi, żeby ten obiekt tętnił życiem i był jednocześnie pięknym wyróżnikiem na mapie naszego miasta" - podsumowała inwestycję prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.

Budowa ŁACSD rozpoczęła się pod koniec 2014 roku, a we wtorek (6 października) w nieckę powstającego basenu olimpijskiego wmurowano kamień węgielny i akt erekcyjny. Obiekt ma być gotowy przed końcem 2016 r.

W sfinansowanie budowy zaangażowało się pięć podmiotów: Ministerstwo Sportu i Turystyki, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, miasto Łódź, samorząd woj. łódzkiego oraz PŁ. Całkowity koszt inwestycji to 123 mln zł.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.