Łódź zyska nowe centrum sportowe za 123 mln zł

Za 123 mln zł do końca 2016 r. ma powstać Łódzkie Akademickie Centrum Sportowo-Dydaktyczne (ŁACSD) z trzema basenami, halą do gier zespołowych i ścianką wspinaczkową.
Łódź zyska nowe centrum sportowe za 123 mln zł
Łódzkiego Akademickiego Centrum Sportowo-Dydaktycznego Kampusu PŁ-wizualizacja (fot.p.lodz.pl)

Podczas uroczystości podpisania aktu erekcyjnego i wmurowania kamienia węgielnego rektor PŁ prof. Stanisław Bielecki podkreślił, że choć jego uczelnia jest głównym inwestorem obiektu, to nie będzie jedynym jego użytkownikiem.

Obiekt będzie służył mieszkańcom Łodzi i regionu

"To ma być Łódzkie Akademickie Centrum Sportowe, a więc nie tylko politechniki. My wzięliśmy po prostu na siebie obowiązek realizacji inwestycji, która ma służyć studentom, Łodzi i całemu regionowi. Wszyscy nam pomagali" - powiedział Bielecki.

Centrum powstaje na terenie o powierzchni ok. 1,7 ha, pomiędzy al. Politechniki oraz ulicami Wólczańską i Wróblewskiego.

Obiekt będzie podzielony na dwie części - mokrą i suchą. W pierwszej znajdzie się m.in. pierwszy i jedyny w Łodzi kryty basen o wymiarach olimpijskich (50 m x 26 m), z dziesięcioma torami o głębokości 2,5 m i widownią dla 1,2 tys. kibiców. Będzie z nim sąsiadował mniejszy, 30-metrowy basen o głębokości 5,8 m z wielopoziomową, 10-metrową wieżą do skoków. Kompleks uzupełni basen treningowo-rehabilitacyjny.

Budowane centrum to jednak nie tylko baseny. W części suchej kompleksu stanie m.in. nowoczesna, 17-metrowa ścianka wspinaczkowa. Kolejnym elementem będzie wielofunkcyjna hala do gier zespołowych, w której znajdą się również siłownie oraz sale do aerobiku, sportów walki, tenisa stołowego i squasha. Na trybunach hali będzie 581 miejsc stałych i 530 mobilnych.

Zaprojektowano również sale konferencyjne oraz centrum multimedialne i studio nagrań, które ma umożliwić prowadzenie profesjonalnych relacji z zawodów sportowych z możliwością przekazu w jakości HD do nadawców telewizyjnych i internetowych. Obiekt będzie w pełni przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Inwestycję wsparły ministerstwa i samorządy

"Zmienia się Łódź, zmieniają się nasze uczelnie i zmienia się ich zaplecze. Uczelnie mają jednak świadomość, jak ważnym elementem przyciągającym studentów jest właściwa baza - nie tylko dydaktyczna, ale również związana z uprawianiem sportu. Mam nadzieję, i tego życzę wszystkim mieszkańcom Łodzi, żeby ten obiekt tętnił życiem i był jednocześnie pięknym wyróżnikiem na mapie naszego miasta" - podsumowała inwestycję prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.

Budowa ŁACSD rozpoczęła się pod koniec 2014 roku, a we wtorek (6 października) w nieckę powstającego basenu olimpijskiego wmurowano kamień węgielny i akt erekcyjny. Obiekt ma być gotowy przed końcem 2016 r.

W sfinansowanie budowy zaangażowało się pięć podmiotów: Ministerstwo Sportu i Turystyki, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, miasto Łódź, samorząd woj. łódzkiego oraz PŁ. Całkowity koszt inwestycji to 123 mln zł.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE