PARTNER PORTALU
  • BGK

Łódzcy urzędnicy będą walczyć o 200 nieruchomości

  • Housemarket.pl/Dziennik Łódzki    22 czerwca 2015 - 21:13
Łódzcy urzędnicy będą walczyć o 200 nieruchomości

UMŁ stara się uzyskać drugi tytuł prawny do tych nieruchomości (fot. pixabay)

Łódzcy urzędnicy walczą o utrzymanie w rękach gminy 200 nieruchomości. Po ich zwrot zgłosili się spadkobiercy byłych właścicieli lub istnieje obawa, że ktoś będzie rościł do nich prawa.
Ministerstwo Finansów opublikowało listy nieruchomości, przejętych przez Polskę po drugiej wojnie światowej, za które rząd wypłacił odszkodowania. Urząd Miasta Łodzi znalazł na nich przynajmniej 43 łódzkie nieruchomości, po zwrot których zgłosili się byli właściciele lub istnieje ryzyko, że roszczenia się pojawią.

UMŁ stara się uzyskać drugi tytuł prawny do tych nieruchomości. Magistrat zwraca się w takiej sytuacji do Ministerstwa Finansów. Prosi o wszczęcie procedury w trybie tzw. układów indemnizacyjnych (tak nazywały się umowy, na mocy których Polska wypłaciła odszkodowania po wojnie). W efekcie miasto może przejąć nieruchomość na rzecz Skarbu Państwa, czyli w praktyce zyskać drugi, dodatkowy tytuł prawy do niej.

80 proc. z 43 tych nieruchomości jest zabudowane. Wartość jednej nieruchomości waha się zaś w granicach od kilku do kilkunastu milionów złotych. Magistrat zazwyczaj przyjmuje, że średnia wartość jednej nieruchomości z zabudową to około 3 mln zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.