Łódzkie inwestycje nie są zagrożone

  • newseria.pl
  • 14-09-2012
  • drukuj
Wszystkie trwające inwestycje Łodzi są niezagrożone. Miasto za to ma niewielkie szanse na nowe inwestycje, poza tymi, które są dziś realizowane, a które znalazły się w wieloletniej prognozie finansowej.
Łódzkie inwestycje nie są zagrożone

– Ze względów finansowych nie możemy myśleć o czymś nowym – mówi Hanna Zdanowska, prezydent miasta. Przyznaje jednocześnie, że w budżecie są zarezerwowane środki na dokończenie trwających projektów inwestycyjnych, w związku z czym nie trzeba będzie sięgać głębiej do kieszeni Łodzian.

– Na czas kryzysu byłaby to zła decyzja – mówi prezydent Łodzi, Hanna Zdanowska. – Zasób tych przysłowiowych kieszeni Łodzianina nieco odbiega od statystycznej w Polsce, w związku z czym, większych obciążeń na pewno nie możemy powodować. Myślę, że jeżeli poprzestaniemy na tych stawkach podatkowych, które były w ubiegłym roku, to będzie dobrze.

W mieście ruszają kolejne inwestycje drogowe. Prowadzone są w tym zakresie ostatnie procedury przetargowe.

– Bardzo ważną inwestycją jest też budowa Nowego Centrum Łodzi i wszystkich spraw, które dzieją się wokół tej przestrzeni, czyli dwóch bardzo dużych inwestycji o charakterze kulturalno–edukacyjno–naukowo– rozrywkowym – mówi prezydent Łodzi.

Nowe Centrum Łodzi to m.in. projekt przebudowy dawnej elektrociepłowni i adaptacji jej do celów kulturalno–naukowych, umownie nazywany EC1 Miasto Kultury. Jak zapewniają władze miasta, jest on na końcowym etapie realizacji. W czwartek rozpoczęły się prace przy budowie kluczowego elementu NCŁ, czyli dworca kolejowego Łódź Fabryczna.

Hanna Zdanowska zapewnia, że miastu zależy na ich szybkiej finalizacji, dzięki czemu zyska ono nową przestrzeń publiczną do zagospodarowania.

– Jedna z tych inwestycji będzie zawierała w swojej bryle centrum naukowe, coś w rodzaju warszawskiego Kopernika, tylko to interaktywne muzeum techniki u nas będzie mniej więcej dziesięciokrotnie większe niż Kopernik – dodaje prezydent Łodzi.

Całkowity koszt inwestycji w centrum Łodzi zaplanowany jest na blisko 2 mld zł, z czego miasto ma wyłożyć ponad 400 mln zł. To największe tego typu przedsięwzięcie w Polsce i w regionie.

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE