PARTNER PORTALU
  • BGK

Łódzkie MPK wynajmie na 10 lat nowe autobusy

  • PAP    24 czerwca 2015 - 17:56
Łódzkie MPK wynajmie na 10 lat nowe autobusy

MPK-Łódź już drugi raz zdecydowało się pozyskać nowe autobusy w formie wynajmu (fot. MPK Łódź)

Pojazdy dostarczyć ma firma Solaris Bus & Coach, a wartość umowy wynieść ma ponad 94,5 mln zł brutto.
Podpisanie umowy na dostawę odbędzie się w pierwszej połowie lipca, a autobusy przyjadą do Łodzi pod koniec tego roku - poinformował w środę PAP rzecznik MPK-Łódź Sebastian Grochala.

Tym samym miejski przewoźnik rozstrzygnął przetarg na dostawę, w formie najmu na okres 10 lat, 40 sztuk autobusów niskopodłogowych wraz z serwisem.

Swoje oferty złożyły konsorcja, których liderami były Evobus Polska (to konsorcjum zaproponowało dostawę 40 Mercedesów za ponad 102,4 mln zł brutto) oraz Solaris Bus & Coach, które zaoferowało dostawę autobusów marki Solaris za 94,5 mln zł brutto. Wybrano tę ostatnią, bo - jak podkreśla MPK - przedstawia najkorzystniejszy bilans m.in. ceny, parametrów technicznych i funkcjonalno-użytkowych oraz ekologicznych.

Wynajem autobusów tańszy niż zakup

MPK-Łódź już drugi raz zdecydowało się pozyskać nowe autobusy w formie wynajmu. W ub. roku w ten sposób dostarczono do Łodzi 40 autobusów marki Mercedes Conecto.

Według rzecznika miejskiej spółki, taki sposób pozyskiwania nowych pojazdów jest tańszy niż kupowanie ich na własność.

"10 lat to mniej więcej taki czas, kiedy autobusy najlepiej się sprawdzają, po tym okresie są już dość mocno wyeksploatowane i stają się problemem. W przypadku tramwajów możemy je modernizować, natomiast autobusy po tych 10 latach przejeżdżają już tyle kilometrów, że nie nadają się nawet do naprawy" - powiedział PAP Grochala.

40 nowych autobusów marki Solaris Urbino

Nowe autobusy niskopodłogowe Solaris Urbino - 20 przegubowych i 20 jednoczłonowych - będą wyposażone w klimatyzację kabiny kierowcy oraz przedziału pasażerskiego, elektroniczny system informacji pasażerskiej, system informacji pasażerskiej dla niewidomych, biletomat mobilny, system łączności radiowej i monitoring.

Łódzkie MPK posiada obecnie ponad 400 autobusów, które obsługują 80 linii liczących łącznie ponad 1000 km; 95 proc. autobusów to pojazdy niskopodłogowe.

Po dostawie nowych pojazdów i zakończeniu głównych remontów w mieście, przewoźnik planuje wycofać z eksploatacji najstarsze autobusy marki Volvo i Mercedes.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.