PARTNER PORTALU
  • BGK

Łódzkie: samorządy spierają się z GDDKiA, a drogi nikt nie odśnieża

  • pt    9 stycznia 2015 - 13:29
Łódzkie: samorządy spierają się z GDDKiA, a drogi nikt nie odśnieża

fot.shc.hu

Kilkudziesięciu samorządowców spotkało się w Zduńskiej Woli by zaprotestować przeciwko próbie obciążenia ich przez Główną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad utrzymaniem dróg krajowych 12 i 14.
Przedstawiciele samorządów spotkali się by przyjąć wspólne stanowisko w sprawie decyzji Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad o przekazaniu gminom odcinków obecnych dróg krajowych 12 i 14, w związku z oddaniem do użytku ekspresowej S8.

Sprawa jest pilna, bo mimo opadów śniegu gminy nie mają zamiaru odśnieżać dróg, które ich zdaniem wciąż pozostają w gestii Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Czytaj: Kierowcy przenoszą na autostrady złe nawyki

Samorządowcy argumentowali, że droga ekspresowa S-8 nie leży w ciągu drogi krajowej 12-14, a tym samym nie może mieć tu zastosowanie ustawa o drogach publicznych.

Ich zdaniem droga 12-14 spełnia warunki drogi wojewódzkiej. Łączy miasta na terenie województwa m.in. Łask-Zduńska Wola- Sieradz. Ma również znaczenie ponadwojewódzkie.

Czytaj: Powiat chce - miasto nie. Spór o remont ul. Reymonta w Sieradzu

- Żądamy, nie prosimy, od dyrekcji Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, żeby standard tej drogi został dostosowany do jej kategorii. Na chwilę obecną żaden z samorządów tej drogi nie przejął i w związku z tym nadal pozostaje ona drogą krajową - mówił Cezary Gabryjączyk starosta łaski.

Samorządowcy postanowili, że w ciągu najbliższych dni skierują stanowczy protest, m.in. do: Kancelarii Prezydenta RP, premiera, Ministerstwa Infrastruktury, wojewody, Prokuratury Generalnej, wszystkich klubów parlamentarnych i organizacji samorządów lokalnych.

Samorządowcy będą się stanowczo domagać zajęcia się sytuacją, która ich zdaniem stwarza ogromne zagrożenie dla użytkowników dróg.

- To już jest ostatnia pora aby w sposób bardzo kategoryczny wskazać, że istnieje zagrożenie bezpieczeństwa użytkowników dróg. Samorządy kategorycznie nie przejmą tej drogi, ponieważ ma ona status drogi krajowej. Nie ma możliwości budżetowych, żeby z podatków mieszkańców utrzymywać drogę, z której korzystają mieszkańcy całej Polski – komentował dla regionalnego portalu nasze.fm, Piotr Niedźwiecki prezydent Zduńskiej Woli.

Obecny na spotkaniu poseł PiS Grzegorz Schreiber mówił, że rozpoczęcie odśnieżania drogi przez samorządy będzie równoznaczne z jej przejęciem.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.