PARTNER PORTALU
  • BGK

Łomża chce przygotować 10,5 ha pod inwestycje

  • PAP    22 września 2010 - 15:48
Łomża chce przygotować 10,5 ha pod inwestycje

10,5 ha terenów dla inwestorów chce za unijne pieniądze przygotować samorząd Łomży. Za 17 mln zł ma powstać m.in. kanalizacja, sieć teletechniczna i drogi dojazdowe. Samorząd chce przyciągnąć do miasta inwestorów, by tworzyli nowe miejsca pracy.
Prezydent Łomży złożył wniosek do Urzędu Marszałkowskiego o dofinansowanie tej inwestycji z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego - poinformował w środę Łukasz Czech z łomżyńskiego magistratu. Z UE miałoby pochodzić 81 proc. wartości projektu.

Łomżyński wniosek jest jednym z nielicznych tego typu złożonych do urzędu marszałkowskiego przez podlaskie samorządy - przyznał dyrektor departamentu wdrażania Regionalnego Programu Operacyjnego Daniel Górski. Są pieniądze - obecnie to 4 mln euro - a brakuje chętnych, by je wykorzystać - powiedział Górski.

Tereny w Łomży przeznaczone dla inwestorów będą się znajdować w rejonie ulic Akademickiej, Żabiej i Sikorskiego. To 5 działek o łącznej powierzchni 10,5 hektara. Łomża chce zdobyć pieniądze na budowę kanalizacji sanitarnej i deszczowej, sieci teletechnicznej, wodociągów, dróg dojazdowych, chodników. W rejonie ulicy Żabiej miałaby być także przebudowana sieć ciepłownicza.

Tereny miałyby być przygotowane w 2013 roku. Zgodnie z założeniami, mogłyby tam być ulokowane - jak powiedział Czech - "praktycznie każde" inwestycje, np. z branży budowlanej czy usługowej. Nie mogłyby tam powstać jedynie wielkopozwierzchniowe obiekty handlowe. Przyznał, że jeśli miasto nie dostanie unijnego dofinansowania, to tereny będą przygotowywane i tak, tyle, że potrwa to znacznie dłużej.

Jak powiedział Górski, do tej pory z unijnych pieniędzy z Regionalnego Programu Operacyjnego na przygotowanie terenów pod inwestycje skorzystały 2 samorządy. Miasto Białystok uzbroiło teren pod białostocką podstrefę Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, dotację dostało też miasto Wysokie Mazowieckie. Oba te projekty zostały dofinansowane sumą około 50 mln zł. Dobrze został też oceniony ostatnio projekt rozbudowy Zambrowskiego Parku Przemysłowego, choć nie zapadła jeszcze formalna decyzja o jego dofinansowaniu.

Górski uważa, że samorządy skupiają się raczej na realizacji inwestycji istotnych ze społecznego punktu widzenia, takich jak budowa dróg czy szkół, odsuwając na dalszy plan pobudzanie przedsiębiorczości. "Niestety niewielka jest świadomość samorządów w kwestii pobudzania przedsiębiorczości, a to jedno z ważniejszych zadań" - dodał.

Powiedział, że urząd ma informacje, iż kilka kolejnych samorządów rozważa przygotowanie wniosków. Otwarcie mówił o tym m.in. burmistrz Łap, który chciałby pozyskać pieniądze na uzbrojenie gruntów pod mającą powstać podstrefę Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Z unijnych środków na przygotowanie terenów pod inwestycje z innego programu "Rozwój Polski Wschodniej" skorzystały w Podlaskiem: Zambrów, Kolno i Czarna Białostocka.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.