PARTNER PORTALU
  • BGK

Łopata wbita, prace ruszyły...

  • materiały prasowe    5 listopada 2009 - 16:10

Symboliczne wbicie łopaty zapoczątkowało prace związane z przebudową najdłuższej drogi zarządzanej przez powiat jarociński: z Jarocina przez Żerków, Śmiełów do Rudy Komorskiej. Inwestycja realizowana jest przy wsparciu środków unijnych.
Droga Jarocin – Żerków – Śmiełów – Ruda Komorska stanowi bezpośrednie połączenie Jarocina z miastem i prawie całą gminą Żerków, ma również duże znaczenie z punktu widzenia powiązania powiatu z krajowym układem transportowym: z drogą wojewódzką nr 442 (Kalisz-Września),  a dalej z autostradą A-2 w okolicy Wrześni. Ponad 20-kilometrowa trasa ma kluczowe znaczenie z punktu widzenia możliwości rozwojowych powiatu oraz gmin, przez które przebiega. Większa jej część wiedzie przez atrakcyjną turystycznie gminę Żerków, na terenie której znajdują się: Mickiewiczowskie Centrum Turystyczne, jedyny w Wielkopolsce Park Kulturowy, liczne zabytki m. in. pałac w Śmiełowie (Muzeum A. Mickiewicza), pomniki przyrody i tereny przeznaczone pod aktywizację gospodarczą. Powiatowi samorządowcy podkreślają, że realizacja inwestycji wpłynie na poprawę warunków ekonomicznych i atrakcyjność inwestycyjną powiatu jarocińskiego.

Stan techniczny drogi pozostawiał wiele do życzenia, jednak ze względu na wysoki koszt inwestycji, przez lata była ona odkładana na tzw. „później”. Samorządowcy nie spoczywali jednak na laurach, szukając źródeł finansowania koniecznej inwestycji, której koszt oszacowany został na ponad 18 mln zł. Powiat zabiegał o dofinansowanie 50% wartości przedsięwzięcia w ramach środków Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013. Starania przyniosły efekt – udało się pozyskać ponad 9 mln zł. Do współpracy przekonaliśmy także samorządy gmin: Jarocin i Żerków, przez które przebiega droga – podkreśla starosta Stanisław Martuzalski.

W ramach prac poszerzona zostanie jezdnia od Annapola do Żerkowa, ul. Mickiewicza w Żerkowie i od Żerkowa do granicy powiatu. Na drodze ułożona zostanie nowa nawierzchnia, poszerzone zostaną chodniki, a tam gdzie zachodzi taka potrzeba powstaną nowe. Przebudowane zostaną również przejścia dla pieszych oraz dwa skrzyżowania i zatoki autobusowe. Zaplanowano dwustronne umocnienie poboczy, obniżenie krawężników na przejściach dla pieszych i na wjazdach. Zamontowane i wymienione zostaną bariery ochronne na mostach, przepuście i zjeździe przed Śmiłowem. Inwestycja obejmuje także budowę kanalizacji deszczowej na ul. Żerkowskiej w Jarocinie, wykonanie odwodnienia w Wilkowyi oraz odmulenia i oczyszczenia rowów i przepustów.

Planowana w roku ubiegłym inwestycja miała początkowo kosztować 18 mln zł. Zawirowania na rynku usług budowlanych spowodowały, że koszt budowy drogi okazał się znacznie niższy. Firma Pol-Dróg Słupca, która wygrała przetarg wykona zadanie za ok. 11 mln 260 tys. zł. Prace mają zakończyć się w przyszłym roku.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.