PARTNER PORTALU
  • BGK

Lotniczy most połączy Szczecin z Kopenhagą

  • AT/mat. pras.    1 grudnia 2011 - 21:16
Lotniczy most połączy Szczecin z Kopenhagą

Już niebawem lotniczy most połączy Szczecin z Kopenhagą. Od 4 maja przyszłego roku z Portu Lotniczego Szczecin – Goleniów samoloty będą wyruszać w rejsy do stolicy Danii trzy razy w tygodniu. Nowe połączenie zapewnia przewoźnik Norwegian Air Shuttle. Lot będzie trwał 45 minut.
Uruchomienie nowego połączenia było tematem konferencji prasowej w Urzędzie Marszałkowskim (zabierz głos/oceń marszałka). Z dziennikarzami spotkali się: wicemarszałek województwa zachodniopomorskiego Andrzej Jakubowski, zastępca prezydenta Miasta Szczecin (zabierz głos/oceń prezydenta) Dariusz Wąs oraz prezes Zarządu PL Szczecin – Goleniów Maciej Dziadosz i doradca prezesa linii lotniczych Norwegian Marek Sławatyniec.

- Nowe  połączenie do Kopenhagi jest dla rozwoju regionu bardzo ważne. To otwarcie na nowe możliwości gospodarcze i społeczne, możliwość intensyfikacji kontaktów biznesowych ze Skandynawią, to wreszcie nowe okno na świat, bo można udać się tylko do Kopenhagi lub przez Kopenhagę dalej w wybranym kierunku – podkreślał otwierając konferencję wicemarszałek Andrzej Jakubowski.

Wiceprezydent Dariusz Wąs przyznał z kolei, że ma nadzieję, iż komunikacja lotnicza z Kopenhagą przyniesie korzyści całemu obszarowi metropolitalnemu. Jaskółką zmian są pierwsze pozytywne opinie przedsiębiorców, którzy mają kontakty z Danią i innymi krajami skandynawskimi, jakie do niego dotarły.  

- Niedawno uczestniczyłem w spotkaniu w Kopenhadze. Tamtejsze środowiska mają wyraźną potrzebę dobrego skomunikowania ze Szczecinem i regionem. Dziś – aby dotrzeć do duńskiej stolicy – musimy pokonać czasochłonną drogę lądową, potem morską. To duża uciążliwość, która teraz zniknie – mówił Dariusz Wąs.

Większość zagranicznych inwestycji w Szczecinie i województwie to inwestycje z udziałem kapitału duńskiego. Także zapytania w sprawie możliwości lokowania tutaj inwestycji w dużej mierze pochodzą od Duńczyków. - Stajemy przed szansą intensyfikacji naszych relacji, bo przecież aby zainwestować, trzeba najpierw zobaczyć miejsce i region, spotkać się, porozmawiać. Do tej pory z Kopenhagi można było polecieć do Gdańska, co sprawiało, że wielu przedsiębiorców zainteresowanych Polską omijało Zachodniopomorskie – przypomniał wiceprezydent Wąs.

Połączenie z Kopenhagą szczególnie ucieszyło prezesa PL Szczecin – Goleniów Macieja Dziadosza, bo nad jego uruchomieniem pracowali blisko półtora roku. - Tyle trwały rozmowy, przekonywanie, że mamy potencjał rozwojowy i że zdołamy zapełnić samoloty pasażerami – wspominał prezes Dziadosz - bo przy trzech połączeniach tygodniowo musimy zapewnić 35 tysięcy pasażerów rocznie.

W końcowym etapie negocjacji decydujących argumentów dostarczyło marszałkowskie Centrum Obsługi Inwestorów i Eksporterów, które wykonało niezbędne analizy, które przekonały przewoźnika.

Przedstawiciel linii lotniczych Norwegian, doradca prezesa Marek Sławatyniec przyznał, że jest pod wrażeniem determinacji Portu Lotniczego Szczecin – Goleniów, bo nie jest łatwo przekonać przewoźnika, by uruchomił nowe połączenie – tym bardziej, że jedno do Oslo już funkcjonuje.

- Na naszej decyzji zaważyły z jednej strony dobre doświadczenia ze współpracy ze Szczecinem, z drugiej – zdolności negocjacyjne. Nowe połączenie jest przecież dla nas pewnym ryzykiem. Tu jednak wierzę, że udało nam się przygotować cenną alternatywę dla istniejących już na rynku usług – wyjaśnił Marek Sławatyniec.

Doradca prezesa podkreślił zwłaszcza zalety uruchomienia nowego połączenia. - Z Kopenhagi można polecieć do trzydziestu portów lotniczych w Europie! Mówię tu o połączeniach typowo biznesowych do europejskich stolic, jak Rzym, Amsterdam, Paryż, Sztokholm, ale też turystycznych na południe Europy. Dodatkowym atutem jest bliskość Szczecina i Kopenhagi, co przekłada się na bardzo atrakcyjną cenę biletów. Najtańsze będzie można kupić już za 130 zł. Lot będzie trwał około 45 minut, linia obsługiwana jest przez samoloty nowej generacji – to zdaniem Marka Sławatyńca karty atutowe nowego połączenia regionalnego lotniska ze stolicą Danii.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.