PARTNER PORTALU
  • BGK

Lotniska lokalne, Zielona Góra: czy potrzebne jest lotnisko w Babimoście?

  • pt    13 kwietnia 2015 - 10:02
Lotniska lokalne, Zielona Góra: czy potrzebne jest lotnisko w Babimoście?
Czy lotnisko w Babimoście jest potrzebne? - fot.facebook.com

Bliskość lotnisk w Poznaniu i Wrocławiu może być naszym potencjałem, a nie deficytem – twierdzi marszałek lubuskiego Elżbieta Polak. Polskie Porty Lotnicze nie chcą jednak dokładać do zielonogórskiego portu.
- Bliskość lotnisk w Poznaniu i Wrocławiu może być naszym potencjałem, a nie deficytem. Niskie koszty sprawiają, że jesteśmy bardzo konkurencyjni pod tym względem w stosunku do innych portów regionalnych – przekonywała marszałek Elżbieta Anna Polak podczas debaty o perspektywach rozwoju Portu Lotniczego Zielona Góra/Babimost, która odbyła się w hali lotniskowej babimojskiego Portu Lotniczego.

Czytaj: Małe lotniska mogą mieć problemy z Komisją Europejską. Będą musiały zwrócić dotację?

Jak mówiła marszałek, województwo lubuskie wzięło na siebie konkretne zadania do wykonania. Przede wszystkim zadania inwestycyjne.

- Brakowało tutaj wielu rzeczy, nie mieliśmy nawet certyfikatu portu cywilnego – przypomniała marszałek. - Wszystkie inwestycje opiewały na kwotę ponad 16 mln. Zobowiązaliśmy się też do współfinansowania połączeń lotniczych, łącznie prawie 60 mln zł zostało wpisane do strategii rozwoju portu lotniczego. Ale to Porty Lotnicze zarządzają tym miejscem. Kosztuje to sporo, rocznie 5 mln zł.

W myśl umowy województwo musi spełnić konkretne warunki komunalizacji, czyli nieodpłatnego przejęcia mienia lotniczego, płyty lotniskowej i całego otoczenia.

– Te warunki to prowadzenie lotniska przez 30 lat, nie tylko w gotowości do operacji cywilnych, ale również w gotowości do operacji wojskowych, co w tej chwili ma niesamowite znaczenie – podkreśliła marszałek. – Już niedługo się państwo o tym przekonacie, bo w czerwcu wylądują tu siły zbrojne NATO do ćwiczeń na naszych poligonach.

Elżbieta Polak poinformowała, że trwają starania aby port w Babimoście znalazł się w systemie lotniczej komunikacji regionalnej i międzynarodowej- na razie jednak bez powodzenia.

- Mówimy otwarcie o tym, co się nie udało. Pół roku się z tym zmagaliśmy, szukaliśmy różnych rozwiązań. Dopiero po półrocznej przerwie udało się wyłonić przewoźnika, jest nim SprintAir. Umowa kończy się w tym roku. Stąd też konieczność podjęcia decyzji na przyszłość – przyznaje lubuska marszałek.

Dyrektor Biura Strategii i Nadzoru Właścicielskiego PPL Aleksandra Matuszewska nie ukrywała jednak. że lotnisko w Babimoście jest deficytowe.

- Deficyt ten jest pokrywany przychodami osiąganymi przez lotnisko Chopina w Warszawie – mówiła. – Taka sytuacja jest przez nas na dłuższą metę nie do zaakceptowania. Dlatego zaproponowaliśmy dwa warianty dalszej współpracy.

Pierwszy z wariantów zakłada porozumienie między PPL a woj. lubuskim, na mocy którego PPL dalej zarządzałyby lotniskiem, natomiast drugi z wariantów przewiduje nałożenie na PPL obowiązku świadczenia usług publicznych przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. – Jesteśmy gotowi na realizację zarówno pierwszego jak i drugiego wariantu – zadeklarowała dyrektor Matuszewska.

Sceptycznie do przyszłości portu lotniczego odnosi się część radnych radny województwa. Franciszek Wołowicz, m.in. postulował, by poważnie rozważyć rezygnację z utrzymania w regionie lotniska, z uwagi na konieczność ponoszenia kosztów inwestycyjnych i promocyjnych przez województwo.

– Zlikwidować jest łatwo, ale przywrócić już trudno – ripostował radny Edward Fedko. – Czy chcemy doprowadzić do sytuacji, do jakiej doprowadziły PKP w przypadku dworców kolejowych, z których większość została zdewastowana?

Burmistrz Babimostu Bernard Radny podkreślił, że dzięki lotnisku odbędą się w jego gminie ćwiczenia wojsk NATO, a dzięki temu zarabiają małe i średnie przedsiębiorstwa w całej okolicy. – Nie mówmy więc tylko o tym, że lotnisko ma zarabiać, ale o tym, że dzięki lotnisku mają zarabiać wszyscy dookoła – stwierdził.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Stand, 2015-04-16 20:25:55

    Wywody i sposób myślenia pani Marszałek są porażające-dyletantyzm pierwszej wody,niestety...