PARTNER PORTALU
  • BGK

Lotniska na Euro gotowe - gorzej z drogami i koleją

  • PAP    28 kwietnia 2012 - 12:05
Lotniska na Euro gotowe - gorzej z drogami i koleją

Większość lotnisk w miastach, w których odbędą się mecze Euro 2012, jest już przygotowanych na przyjęcie kibiców. Gorzej wygląda sytuacja na drogach i kolei - wciąż trwają prace na A2, a czas przejazdu pociągiem między miastami pozostawia wiele do życzenia.
Transport lotniczy

Lotnisko Chopina w Warszawie do obsługi większej liczby osób nie wybuduje specjalnej infrastruktury; wykorzysta tę, którą ma. Władze lotniska zdecydowały, że w czasie Euro 2012 ponownie otworzą zamknięty w 2009 r. terminal Etiuda, który wcześniej obsługiwał pasażerów tanich linii lotniczych. Etiuda podczas imprezy będzie wspomagała główny terminal tylko wtedy, kiedy w nowym obiekcie zbyt wielu pasażerów będzie długo oczekiwać na wylot po meczach.

"Po 15 maja rozpoczniemy w tym budynku prace przygotowawcze. Dawna Etiuda jest w pełni przystosowana do zainstalowania sprzętu potrzebnego do obsługi kontroli bezpieczeństwa. Ma odpowiednie instalacje, których nie zdemontowano. Terminal trzeba tylko powtórnie wyposażyć w niezbędne urządzenia" - powiedział rzecznik Lotniska Chopina Przemysław Przybylski.

Na parkingu w rejonie Etiudy ma powstać tzw. strefa buforowa, w której kibice mają czekać na wylot. Mają tam zostać rozstawione namioty, w których będzie można coś zjeść i napić się.

"Trwają już pewne przeróbki w nowym terminalu. Chodzi m.in. o zwiększenie liczby stanowisk kontroli bezpieczeństwa, a także powiększenie tej części, w której pasażerowie oczekują w kolejce do kontroli" - powiedział Przybylski. Władze lotniska zapewniają, że będzie ono mogło przyjąć dziennie nawet 30 tys. kibiców plus ruch niezwiązany z Euro. W 2011 r. port obsłużył ponad 9,3 mln pasażerów.

Do przyjęcia kibiców gotowy jest Port Lotniczy we Wrocławiu. W marcu oddano do użytku drugi terminal lotniska. Przepustowość pasa startowego, dzięki zrealizowanej inwestycji i budowie nowego radaru, wzrosła ponaddwukrotnie. Jak zapewniają władze lotniska infrastruktura i służby są w stanie w ciągu godziny obsłużyć 4 tys. pasażerów. Lotnisko spodziewa się, że najwięcej zorganizowanych grup i prywatnych osób przyleci prywatnymi maszynami z Rosji. Na drugim miejscu będą Grecy, a na trzecim Czesi. Natomiast dla najważniejszych gości, takich jak np. Władimir Putin, który być może przyleci do Wrocławia na mecz reprezentacji Rosji, została przygotowana specjalna strefa, dedykowany personel i osobna odprawa.

Na obsługę kibiców gotowy jest także Port Lotniczy im. Lecha Wałęsy w Gdańsku. W marcu oddano nowy terminal pasażerski. Jak podkreślał wówczas minister transportu Sławomir Nowak, terminal w Gdańsku jest jednym z najnowocześniejszych obiektów lotniskowych w Polsce. Dzięki niemu port w Gdańsku będzie mógł obsłużyć 5 mln pasażerów rocznie; dwukrotnie więcej niż dotychczas. Terminal ma trzy kondygnacje nadziemne i jedną podziemną. Wcześniej oddano do użytku m.in. drogę kołowania, płytę postojową i stanowiska do odladzania samolotów.

W Porcie Lotniczym Poznań-Ławica od maja rozpocznie się eksploatacja nowowybudowanej drogi kołowania oraz rozbudowanej płyty postojowej dla samolotów. Zakończono rozbudowę płaszczyzn lotniskowych obejmujących równoległą drogę kołowania, która przebiega wzdłuż pasa startowego na całej długości 2,5 km i jest z nim połączona dwoma tzw. ścieżkami szybkiego zjazdu oraz dodatkową drogą kołowania. Realizacja tego zadania zwiększa przepustowość portu. Użytkowanie drogi kołowania zapewni możliwości realizacji do 30 operacji na godzinę. Ponadto w porcie rozbudowano płytę postojową mieszczącą do sześciu samolotów typu Airbus A320 lub Boeing 737.

Od końca marca pozwolenie na użytkowanie ma nowowybudowany terminal pasażerski, mieszczący strefę przylotów. Jak podkreślają przedstawiciele lotniska, realizacja inwestycji pozwoli na przyjęcie i sprawną obsługę ruchu pasażerskiego w trakcie Euro 2012. Obecnie w Poznaniu odprawianych jest ok. 1,5 mln pasażerów rocznie, w przyszłości port lotniczy obsłuży rocznie trzymilionowy ruch pasażerski.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.