PARTNER PORTALU
  • BGK

Lotniska: W nowej puli UE nie będzie łatwo o pieniądze. Potrzeba strategii lotniczej

  • PAP/AT    27 października 2016 - 08:58
Lotniska: W nowej puli UE nie będzie łatwo o pieniądze. Potrzeba strategii lotniczej
Wszystkim marszałkom i wojewodom, którzy chcą budować lotniska, dedykuję lotnisko w Radomiu, które powstało i lotnisko w Gdyni, które na szczęście nie powstało - mówi Jacek Krawczyk (fot.pixabay.com)

• Polsce potrzebna jest strategia lotnicza dla całego sektora, gdzie będzie mowa o lotniskach, o przyszłości LOT-u, przyszłości PAŻP, ale też przyszłości polskiego przemysłu lotniczego - mówi Jacek Krawczyk, szef grupy pracodawców Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego.
• W nowej unijnej perspektywie budżetowej na lata 2021-2027 nie będzie już możliwości finansowania rozbudowy i budowy lotnisk w takim stopniu, jak dotychczas.
"Jeśli chodzi o lotniska regionalne, Komisja Europejska - mówiąc kolokwialnie - dała "po łapach wielu krajom członkowskim, nie tylko Polsce. Oczywiście Polska jako kraj, który zainwestował bardzo dużo w te lotniska, była w forpoczcie tych, którzy dostali po łapach" - zaznaczył.

Jak dodał, na pewno w nowej unijnej perspektywie budżetowej na lata 2021-2027 nie będzie już możliwości finansowania rozbudowy i budowy lotnisk w takim stopniu, jak dotychczas. "Wszystkim marszałkom i wojewodom, którzy chcą budować lotniska, dedykuję lotnisko w Radomiu, które powstało i lotnisko w Gdyni, które na szczęście nie powstało. To projekty, które ekonomicznie były tak racjonalne, jak wyrzucanie pieniędzy do kosza albo ich palenie w kominku. One nigdy nie miał prawa się udać" - powiedział.

Podkreślił, że lotnisko nie jest i nie powinno być "elementem prestiżu". "Budowa lotniska komunikacyjnego kosztuje setki milionów złotych. To są ogromne inwestycje - pasy startowe, terminale, bezpieczeństwo, służby, nawigacja. Dlatego w Polsce potrzebujemy strategii lotniczej dla całego sektora, gdzie będzie mowa o lotniskach, jak i przyszłości LOT-u, przyszłości Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej, ale też przyszłości polskiego przemysłu lotniczego, który na usługi tego sektora produkuje i eksportuje. To jest ze sobą bardzo powiązane. My tej strategii nie mamy i dlatego budowaliśmy te lotniska trochę przypadkowo" - powiedział.

Jak dodał, z drugiej strony takie lotniska, jak gdańskie, krakowskie, czy warszawskie to doskonałe projekty, które na pewno będą się rozwijały. "Kilka innych lotnisk też ma szansę. Jednak uważam, że istnieje w Polsce kilka lotnisk, które niestety, ale nie mają szans" - powiedział.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Radomianin, 2016-11-03 09:49:32

    Zupełny brak wiedzy u Pana Jacka Krawczyka. Lotniska w Radomiu nie budował ani marszałek, ani wojewoda. Nie wydano na nie ani złotówki z kasy państwa czy UE. To nasze radomian pieniądze, więc niech przestanie nam zaglądać do kieszeni a zajmie sie innymi projektami, w których marnowane są pieniądze p...aństwowe i unijne. Dużo większe pieniądze  rozwiń