PARTNER PORTALU
  • BGK

Lotnisko urośnie przed Euro 2012

  • PAP    22 marca 2011 - 16:10
Lotnisko urośnie przed Euro 2012

Nowe skrzydło terminala pasażerskiego portu lotniczego Poznań - Ławica, w którym znajdą się punkty odprawy, hala przylotów i sortownia bagażu zostanie wybudowane przed rozpoczęciem Mistrzostw Europy w piłce nożnej Euro 2012.
We wtorek w Poznaniu zarząd Portu Lotniczego Poznań Ławica sp. z o.o. podpisał umowę z wykonawcą inwestycji firmą Hochtief Polska. Koszt inwestycji to ponad 93 miliony złotych.

Sprawdź notowania prezydenta Poznania

Pierwszy etap prac, który będzie zakończony przed Euro 2012, obejmie budowę nowej części terminala o powierzchni całkowitej ponad 17 800 m kw. Na dwóch kondygnacjach nadziemnych i jednej podziemnej znajdą się: hala odpraw, hala przylotów, sortownia bagażu i pomieszczenia biurowe. Zakres robót obejmuje również budowę drogi wewnętrznej wraz z przebudową parkingu.

W kolejnych etapach prac, których zakończenie zaplanowano na II kwartał 2013 roku, nastąpi ukończenie części biurowej oraz budowa nowej centralnej strefy kontroli bezpieczeństwa. W efekcie ostatniego etapu inwestycji istniejący budynek zostanie przekształcony w terminal dla odlatujących wraz z częścią komercyjną.

Po modernizacji całego terminala jego przepustowość zwiększy się ponad dwukrotnie z 1,4 tys. pasażerów na godzinę do 3 tys., a powierzchnia wzrośnie z 12 tys. mkw. do 30 tys. Docelowo lotnisko będzie mogło rocznie obsłużyć 3, 5 miliona pasażerów, obecnie obsługuje 1,5 miliona.

Hochtief Polska jest spółką należącą do Hochtief Solutions. Firma specjalizuje się w budownictwie obiektów kubaturowych i infrastrukturalnych dla inwestorów publicznych i prywatnych. Firma zatrudnia ponad 800 osób. W 2009 roku przychody ze sprzedaży wyniosły 918 mln złotych, a zysk netto to ponad 55 mln złotych.

Obecnie Hochtief Polska w konsorcjach realizuje prace na lotniskach w Łodzi, Warszawie oraz w Porcie Lotniczym Wrocław - Starachowice. Wartość tych zamówień wraz z kontraktem na rozbudowę terminala Portu Lotniczego Poznań-Ławica przekroczyła 500 mln zł netto.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.