PARTNER PORTALU
  • BGK

Lotnisko w Białymstoku: Będzie kasa dla pasa startowego na Krywlanach?

  • aw/PAP    22 marca 2018 - 15:56
Lotnisko w Białymstoku: Będzie kasa dla pasa startowego na Krywlanach?
Budowa pasa startowego dla małych samolotów na Krywlanach trwa od listopada ub. roku (fot. UM Białystok)

Dofinansowanie budowy pasa startowego w Białymstoku wiąże się z zapowiedzią dofinansowania przez samorząd województwa takich inwestycji również w Suwałkach i - jeśli do takiej dojdzie - także w Łomży.
  • Na poniedziałkową (26 marca) sesję sejmiku województwa podlaskiego wróci sprawa udzielenia miastu Białystok 16 mln zł pomocy finansowej na budowę pasa startowego na lotnisku Krywlany - poinformował przewodniczący klubu radnych PO Jacek Piorunek.
  • Budowa pasa startowego dla małych samolotów na Krywlanach trwa od listopada ub. roku.
  • Inwestorem jest miasto Białystok. Ponieważ jednak najtańsza oferta w przetargu była znacznie droższa od kwoty, jaką na ten cel dysponowało miasto, brakujące ok. 16 mln zł ma dołożyć samorząd województwa podlaskiego.

Kierunkową decyzję w tej sprawie radni sejmiku, w którym większość ma koalicja PSL-PO, podjęli jeszcze w ub. roku. W lutym mieli formalnie podjąć uchwałę w sprawie udzielenia pomocy finansowej miastu Białystok w związku z inwestycją na Krywlanach. Niespodziewanie jednak, na wniosek radnych PSL, punkt został zdjęty z porządku obrad.

Przewodniczący klubu radnych Platformy Jacek Piorunek poinformował, że sprawa wraca na poniedziałkową sesję sejmiku. Radny PO Karol Pilecki mówił, że klub Platformy Obywatelskiej będzie rekomendował sejmikowi podjęcie tej uchwały.

Pilecki mówił dziennikarzom, że - według uzyskanych przez niego w białostockim magistracie informacji - prace postępują zgodnie z harmonogramem, a miasto wydało na nie dotąd 10 mln zł.

"Uchwała sejmiku jest zobowiązaniem, które podjęliśmy we wrześniu 2017 roku, wpisując tę kwotę do wieloletniej prognozy budżetowej, do budżetu województwa" - dodał Pilecki.

Mówił też, że brak pozytywnej decyzji sejmiku byłby teraz działaniem "najdelikatniej mówiąc niepoważnym".

"Będziemy dążyli do tego, żeby ta uchwała została podjęta" - zaznaczył. Przypomniał, że dofinansowanie budowy pasa startowego w Białymstoku połączone było z zapowiedzią dofinansowania przez samorząd województwa takich inwestycji również w Suwałkach i - jeśli do takiej dojdzie - także w Łomży.

Na Krywlanach w Białymstoku powstanie utwardzony pas startowy o długości 1,35 km szerokości 30 metrów. Pas ma być wykonany z asfaltobetonu. Powstanie także trawiasta droga startowa o wymiarach 840 m na 160 m, płyta do zawracania samolotów, drogi kołowania, płyty postojowe, strefa do lądowania skoczków spadochronowych, niezbędna infrastruktura, oświetlenie.

Wszystkie prace mają kosztować 47 mln zł (44 mln zł - kwota przetargu plus koszty dokumentacji projektowej). Pas ma być gotowy we wrześniu tego roku. Z pasa będą mogły korzystać małe samoloty zabierające na pokład do 50 pasażerów. Zasięg, który będą mogły pokonywać to - jak wcześniej informowano - 1,5-2 tys. km. Z lotniska również będą korzystać służby ratunkowe. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.