PARTNER PORTALU
  • BGK

Lotnisko w Jasionce ma nową płytę postojową

  • PAP    25 lipca 2011 - 14:17
Lotnisko w Jasionce ma nową płytę postojową

Na podrzeszowskim lotnisku w Jasionce oddana została nowa płyta, która pełni funkcję miejsca postojowego i do odladzania samolotów.
Wartość inwestycji to ponad 35,7 mln zł, z czego połowa pochodziła ze środków unijnych.

Czytaj też: Dwa nowe połączenia z lotniska w Jasionce

Latem i wiosną, kiedy nie będzie mrozów, płyta do odladzania samolotów będzie służyć jako dodatkowe miejsce postojowe dla samolotów.

Prezes spółki Port Lotniczy „Rzeszów-Jasionka” Stanisław Nowak powiedział podczas uroczystości, że po oddaniu inwestycji lotnisko dysponuje płytą postojową o łącznej powierzchni 8 hektarów.

Czytaj też: Wieża na lotnisku w Jasionce za 15 mln zł

W uroczystości uczestniczył również Cezary Grabarczyk, szef resortu infrastruktury, który przypomniał, że na podkarpackie inwestycje: drogowe, kolejowe i lotniskowe rząd przeznaczył 10 mld zł i jest to najwięcej w kraju.

Czytaj też: 23 mln euro na port lotniczy Rzeszów-Jasionka

Minister podkreślił, że nowa płyta zwiększy znacznie przepustowość lotniska. „To dopiero pierwszy etap rozwoju portu. Budowany jest przecież nowy terminal, w przyszłym roku do użytku oddana zostanie nowa droga kołowania. Wkrótce rozpocznie się również budowa nowej wieży kontroli lotów” – przypominał minister.

Grabarczyk życzył władzom portu, aby w tym roku lotnisko obsłużyło zakładaną liczbę odprawionych pasażerów, czyli pół miliona.

Prezes Nowak mówił, że dzięki tej inwestycji port w Jasionce będzie się rozwijać i przyjmować większą ilość samolotów niż obecnie.

Zdaniem Kamila Simka, dyrektora oddziału budownictwa drogowo-mostowego firmy Skanska w Rzeszowie, która wykonała płytę, inwestycja wraz nowym terminalem przyczyni się do rozwoju całego regionu.

Budowa nowej płyty: postojowej i do odladzania kosztowała ponad 35,7 mln zł i była współfinansowana z unijnego programu Infrastruktura i Środowisko.

Aktualnie z Jasionki można dolecieć bezpośrednio do 10 lotnisk w Europie, m.in. do Bristolu, Birmingham, Dublina, Frankfurtu oraz Warszawy. Połączenia realizowane są przez Ryanair, Lufthansę i PLL LOT.

W ruchu czarterowym port obsługuje połączenia z Egiptem, Grecją, Tunezją i Turcją.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.