PARTNER PORTALU
  • BGK

Lotnisko w Krośnie ponownie otwarte

  • PAP    28 kwietnia 2010 - 14:28
Lotnisko w Krośnie ponownie otwarte

Urząd Lotnictwa Cywilnego ponownie otworzył lotnisko w Krośnie. Było ono zamknięte od końca listopada ub. r., bowiem nie spełniało wymogów bezpieczeństwa.
Kontrolerzy ULC stwierdzili wówczas, że na terenie lotniska znajdują się m.in. drogi, dom mieszkalny i boisko sportowe. Kontrola przeprowadzona była w czasie, gdy lotniskiem zarządzał jeszcze Aeroklub Polski. W grudniu 2009 roku, na mocy porozumienia, zarządzanie przejęło miasto, które zostało zobowiązane do usunięcia wszelkich nieprawidłowości.

- Niezwłocznie przygotowaliśmy i wdrożyliśmy plan naprawczy, który wraz z wnioskiem o jak najszybsze otwarcie lotniska przesłaliśmy w styczniu tego roku do ULC - poinformował prezydent Krosna Piotr Przytocki.

W ramach planu zostały zamknięte wszystkie drogi przecinające lotnisko, a dzięki zmianie granic lotniska takie obiekty jak dom mieszkalny, znalazły się poza jego obszarem.

Jak dodał Przytocki, marcowa kontrola ULC potwierdziła, że wszelkie wymagania są spełnione i można dopuścić lotnisko w Krośnie do użytkowania.

Władze miasta chcą na terenie lotniska utworzyć Ponadregionalne Centrum Szkolenia Lotniczego, szkolące pilotów amatorów i zawodowych. Powstać ma m.in. pas startowy o długości 2 km, dzięki czemu będą mogły na nim lądować nawet boeingi.

Projekt zakłada także rozbudowę lotniskowej infrastruktury, w tym wieży kontroli lotów i stacji paliw. Obok lotniska powstanie strefa inwestycyjna o powierzchni ok. 33 hektarów, gdzie ulokowane zostaną firmy związane z lotnictwem, m.in. magazyny cargo.

Lotnisko nie jest obecnie w pełni wykorzystane - ma np. tylko trawiastą nawierzchnię i zbyt krótki pas startowy. Brakuje oświetlenia i urządzeń nawigacyjnych umożliwiających start i lądowanie w nocy i w trudnych warunkach atmosferycznych.

Koszt modernizacji lotniska to ok. 76 mln zł. Inwestycja będzie współfinansowana z pieniędzy unijnych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (1)

  • Alex, 2010-04-29 12:35:07

    Fundusze lepiej przeznaczyć na dalsze modernizacje lotniska w Rzeszowie.