PARTNER PORTALU
  • BGK

Lotnisko w rękach spółki "Warmia i Mazury"

  • PAP    24 kwietnia 2012 - 21:00
Lotnisko w rękach spółki "Warmia i Mazury"

Spółka samorządowa "Warmia i Mazury" objęła dzierżawą w trybie bezprzetargowym lotnisko regionalne w Szymanach koło Szczytna (Warmińsko-mazurskie). Uchwałę w tej sprawie podjęli we wtorek radni wojewódzcy podczas sesji sejmiku warmińsko-mazurskiego.
To kolejny krok samorządu województwa warmińsko-mazurskiego (zabierz głos/oceń marszałka) w sprawie zmiany spółki zarządzającej lotniskiem regionalnym w Szymanach. Dotychczasowy dzierżawca, spółka Port Lotniczy Mazury, mimo wypowiedzenia umowy przez zarząd województwa i próśb o opuszczenie lotniska nie chce tego zrobić dobrowolnie.

Od 2008 r. lotniskiem zarządzała spółka "Port Lotniczy Mazury" ze strategicznym partnerem - spółką EPB, ale w sierpniu ub. roku zarząd województwa wypowiedział jej umowę dzierżawy. Uznał, że zarządzanie przez nią jest nieefektywne i nie gwarantuje rozpoczęcia działalności lotniskowej. Do zarządzania lotniskiem zarząd województwa powołał samorządową spółkę "Warmia i Mazury", która teraz, w myśl uchwały sejmiku, zaczęła dzierżawić lotnisko.

Jak wyjaśnił prezes spółki "Warmia i Mazury" Leszek Krawczyk, dokument o objęciu w dzierżawę lotniska przez samorządową spółkę jest potrzebny po to, by Urząd Lotnictwa Cywilnego zmienił formalnie w rejestrze wpis o zmianie podmiotu zarządzającego lotniskiem.

Radni w czasie wtorkowej sesji sejmiku podjęli także uchwałę w sprawie objęcia udziałów przez województwo warmińsko-mazurskie w samorządowej spółce lotniskowej. Województwo wniosło wkład pieniężny o wartości 1,8 mln zł.

Według Krawczyka taka kwota jest potrzebna spółce na sfinansowanie przetargów na lotniskowej dokumentację. Rozstrzygnięto już bowiem przetargi na wykonanie map dla lotniska oraz na opracowanie raportu oddziaływania na środowisko, a w najbliższych dniach rozstrzygnięty zostanie przetarg na opracowanie studium wykonalności.

Podczas sesji wicemarszałek Witold Wróblewski poinformował, że w najbliższych dniach do sądu rejonowego w Szczytnie trafi kolejny wniosek, w którym samorząd województwa domaga się opuszczenia lotniska przez dotychczasowego dzierżawcę spółkę Port Lotniczy Mazury.

Spółka nie chce opuścić lotniska, mimo iż zdaniem samorządu województwa nie ma już do niego żadnych praw.

Pierwsze postępowanie sądowe o "wydanie regionalnego lotniska" samorząd warmińsko-mazurski przegrał ze względów formalnych. Sąd Okręgowy w Olsztynie oddalił wniosek samorządu, bo - jak ocenił - w dokumentacji przedłożonej przez zarząd województwa brakuje potwierdzenia notarialnego podpisów członków zarządu województwa. Prezes spółki Port Lotniczy Mazury Bolesław Piechucki nie chciał wówczas komentować decyzji sądu. Powiedział jedynie, że to właśnie jego spółka jest "jedynym legalnym dzierżawcą lotniska w Szymanach".

Byłe wojskowe lotnisko w Szymanach funkcjonowało do 2004 roku; zarządzający obiektem, mimo zawieszonej działalności lotniskowej, Port Lotniczy Mazury sp. z o.o. wciąż borykał się z problemami finansowymi. W 2008 roku spółka pozyskała inwestora strategicznego - European Business Partners sp. z o.o. Posiadający 61 proc. udziałów EBP deklarował pozyskanie kapitału i przywrócenie na lotnisku ruchu. Jednak, według zarządu województwa, te deklaracje nie są realizowane.

Wśród pozostałych udziałowców spółki Port Lotniczy Mazury są firmy prywatne, samorząd wojewódzki, który ma 5,5 proc. udziałów, i miasto Szczytno.

W 2010 roku lotnisko, pozostające w dyspozycji Ministerstwa Obrony Narodowej, zostało przekazane samorządowi Warmii i Mazur.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.