PARTNER PORTALU
  • BGK

Lotnisko w Szymanach będzie większe

  • PAP    22 sierpnia 2012 - 20:00
Lotnisko w Szymanach będzie większe

Teren lotniska regionalnego w Szymanach koło Szczytna (Warmińsko-Mazurskie) powiększy się o 93 hektary. W środę starosta szczycieński przekazał nieruchomość jako darowiznę na rzecz województwa warmińsko-mazurskiego - podał PAP urząd marszałkowski w Olsztynie.
Jak poinformował Łukasz Bielewski z biura prasowego urzędu marszałkowskiego, grunty należały do Skarbu Państwa, a w jego imieniu darowizny w formie aktu notarialnego dokonał starosta szczycieński Jarosław Małach.

Czytaj też: Jest zgoda na zarządzanie lotniskiem w Szymanach przez samorząd

Bielawski wyjaśnił, że nieruchomość przylega bezpośrednio do terenów byłego lotniska wojskowego w Szymanach i na tym obszarze planowana jest rozbudowa regionalnego lotniska cywilnego i budowy infrastruktury okołolotniskowej związanej z obsługą pasażerów. Mogą to być m.in. hotele, parkingi i restauracje.

Obecnie obszar, gdzie planowana jest działalność lotnicza, zajmuje powierzchnię około 250 hektarów.

Czytaj też: Samorząd walczy o lotnisko w Szymanach

Według Łukasza Bielewskiego przekazanie terenu na rzecz województwa warmińsko-mazurskiego to kolejny etap w porządkowaniu spraw dotyczących lotniska regionalnego. Władze województwa warmińsko-mazurskiego chcą jak najszybciej uruchomić w Szymanach działalność lotniskową.

Obecnie na przeszkodzie stoi spór prawny między władzami regionu a spółką, która dzierżawiła lotnisko - Portem Lotniczym Mazury.

Czytaj też: Przetarg na dokumentację lotniska

W ubiegłym roku zarząd województwa wypowiedział jej umowę, gdyż uważa, że spółka ta nie gwarantowała uruchomienia działalności lotniskowej. Powołał spółkę samorządową Warmia i Mazury, która miała to zrobić.

Jednak spółka Port Lotniczy Mazury nie zgadza się z decyzją zarządu województwa i nie chce opuścić lotniska. Sprawa trafiła do sądu, który ma rozstrzygnąć spór.

Władze regionu chcą, by lotnisko zaczęło funkcjonować w 2015 roku, gdyż na rozbudowę Szyman otrzymało unijne dofinansowanie. Uruchomienie lotniska ma kosztować około 180 mln zł, a dotacja z Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia-Mazury 2007-2013 ma wynieść do 76 proc. inwestycji. Jeśli lotnisko nie zostanie uruchomione do 2015 r., to unijne pieniądze przepadną

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.