Lotnisko w Szymanach będzie większe

Teren lotniska regionalnego w Szymanach koło Szczytna (Warmińsko-Mazurskie) powiększy się o 93 hektary. W środę starosta szczycieński przekazał nieruchomość jako darowiznę na rzecz województwa warmińsko-mazurskiego - podał PAP urząd marszałkowski w Olsztynie.
Lotnisko w Szymanach będzie większe

Jak poinformował Łukasz Bielewski z biura prasowego urzędu marszałkowskiego, grunty należały do Skarbu Państwa, a w jego imieniu darowizny w formie aktu notarialnego dokonał starosta szczycieński Jarosław Małach.

Czytaj też: Jest zgoda na zarządzanie lotniskiem w Szymanach przez samorząd

Bielawski wyjaśnił, że nieruchomość przylega bezpośrednio do terenów byłego lotniska wojskowego w Szymanach i na tym obszarze planowana jest rozbudowa regionalnego lotniska cywilnego i budowy infrastruktury okołolotniskowej związanej z obsługą pasażerów. Mogą to być m.in. hotele, parkingi i restauracje.

Obecnie obszar, gdzie planowana jest działalność lotnicza, zajmuje powierzchnię około 250 hektarów.

Czytaj też: Samorząd walczy o lotnisko w Szymanach

Według Łukasza Bielewskiego przekazanie terenu na rzecz województwa warmińsko-mazurskiego to kolejny etap w porządkowaniu spraw dotyczących lotniska regionalnego. Władze województwa warmińsko-mazurskiego chcą jak najszybciej uruchomić w Szymanach działalność lotniskową.

Obecnie na przeszkodzie stoi spór prawny między władzami regionu a spółką, która dzierżawiła lotnisko - Portem Lotniczym Mazury.

Czytaj też: Przetarg na dokumentację lotniska

W ubiegłym roku zarząd województwa wypowiedział jej umowę, gdyż uważa, że spółka ta nie gwarantowała uruchomienia działalności lotniskowej. Powołał spółkę samorządową Warmia i Mazury, która miała to zrobić.

Jednak spółka Port Lotniczy Mazury nie zgadza się z decyzją zarządu województwa i nie chce opuścić lotniska. Sprawa trafiła do sądu, który ma rozstrzygnąć spór.

Władze regionu chcą, by lotnisko zaczęło funkcjonować w 2015 roku, gdyż na rozbudowę Szyman otrzymało unijne dofinansowanie. Uruchomienie lotniska ma kosztować około 180 mln zł, a dotacja z Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia-Mazury 2007-2013 ma wynieść do 76 proc. inwestycji. Jeśli lotnisko nie zostanie uruchomione do 2015 r., to unijne pieniądze przepadną

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE