Lotnisko w Szymanach gotowe do startu

Trwa kompletowanie załogi do pracy na lotnisku regionalnym w Szymanach koło Szczytna.

Lotnisko w Szymanach gotowe do startu
205 mln zł kosztowało wybudowanie lotniska w Szymanach. Fot. Mat. prasowe

Potrzebni są pracownicy służby ochrony lotniska, służby utrzymania lotniska oraz strażacy. Do końca tego roku zatrudnienie ma wynieść 110 osób. Pracownicy już przyjęci przechodzą szkolenia i kursy.

Spółka samorządowa „Warmia i Mazury” zarządzająca portem lotniczym Olsztyn-Mazury planuje, że pierwsze loty odbędą się na przełomie grudnia i stycznia.

Czytaj też: Ambitne plany i spore koszty

Infrastruktura lotniska, które powstało dzięki unijnej dotacji, jest już gotowa. Trwa w tej chwili usuwanie drobnych usterek, dokonywane są niewielkie poprawki. Testowane są urządzenia do obsługi ruchu lotniczego.

Regionalny port Olsztyn-Mazury powstaje w miejscu dawnego lotniska wojskowego. Inwestycja musi być rozliczona w 2015 r., by nie przepadła unijna dotacja. Koszt szacowany jest na 205 mln zł. Unijne dofinansowanie ma wynieść 76 proc.

Czytaj też: Będzie połączenie kolejowe z lotniskiem Mazury w Szymanach

Pod koniec października w Szymanach mają się pojawić kontrolerzy z Urzędu Lotnictwa Cywilnego (ULC), którzy będą weryfikować przygotowanie portu lotniczego do ruchu. Spółka samorządowa złożyła w ULC wniosek o wydanie certyfikatu potwierdzającego spełnienie wymagań związanych z eksploatacją i zarządzaniem lotniskiem w połowie sierpnia.

Dokument wydany przez ULC potwierdzi, że na lotnisku użytku publicznego Olsztyn-Mazury zachowane są standardy, które zapewnią bezpieczne jego funkcjonowanie. To umożliwi otwarcie portu i uruchomienie ruchu lotniczego.

Dobiegają też końca negocjacje z przewoźnikami i to linie lotnicze ogłoszą kierunki lotów.

Lotnisko w Szymanach od 1996 r. na mocy decyzji ministra obrony narodowej służyło potrzebom lotnictwa cywilnego. W latach 1998-2003 liczba operacji lotniczych wahała się od 180 do 928 rocznie. Od tej pory lotnisko nie prowadzi regularnych połączeń.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

Czy Szymany to tam gdzie pokazywano kiedys takie straszne zdjecia na ktorych widac bylo terroryzowanych jencow!? i podobno w Polszy wiedzieli o tym wszyscy odpowiedzialni za to ludzie? ale fajne lotnisko! przeciez to powinno sie zrobic z tego miejsca nie cywilne lotnisko tylko miejsce upamietajace k...aznie i bezprawie w polszy za czasow zaborow w polszy! rozwiń

zniesmaczona, 2015-10-07 16:35:41 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE