PARTNER PORTALU
  • BGK

Lotnisko w Szymanach za 200 mln zł

  • PAP    30 października 2012 - 16:12
Lotnisko w Szymanach za 200 mln zł

Budowa lotniska regionalnego w Szymanach koło Szczytna (woj. warmińsko-mazurskie) ma kosztować 200 mln zł, z tego dofinansowanie UE ma wynieść do 76 proc. - poinformował we wtorek wicemarszałek woj. warmińsko-mazurskiego Witold Wróblewski.
Wicemarszałek przedstawił radnym wojewódzkim informację na temat stanu zaawansowania prac przy uruchomieniu portu lotniczego w Szymanach.

Podkreślił, że w listopadzie gotowy będzie raport oddziaływania na środowisko - dokument potrzebny do uzyskania decyzji środowiskowej. Ta z kolei jest niezbędna, by uzyskać unijne dofinansowanie inwestycji. W pobliżu lotniska w Szymanach położona jest Puszcza Napiwodzko-Ramucka; teren lotniska objęty jest obszarem chronionym Natura 2000.

Czytaj też: Samorząd może przejąć lotnisko w Szymanach 

Wicemarszałek zapowiedział, że w najbliższych dniach ogłoszony zostanie konkurs na koncepcję architektoniczną terminala pasażerskiego.

Jak podkreślił Wróblewski, do grudnia 2013 r. samorząd musi podpisać umowę na dofinansowanie inwestycji z unijnego programu regionalnego. Potem ogłoszony zostanie przetarg na budowę portu lotniczego. Samorząd województwa liczy, że do połowy 2015 r. uda się wybudować terminal pasażerski i wyremontować płytę lotniska z pasem startowym oraz drogami kołowania.

Uruchomienie lotniska w Szymanach samorząd województwa powierzył w ubiegłym roku spółce samorządowej Warmia i Mazury, odsuwając spółkę Port Lotniczy Mazury, czyli dotychczasowego zarządzającego lotniskiem. Spółka ta - zdaniem samorządu - nie gwarantowała uruchomienia działalności lotniskowej w Szymanach.

Mimo wypowiedzenia jej umowy dzierżawy na teren lotniska, spółka Port Lotniczy Mazury nie chciała dotąd opuścić nieruchomości. Jej przedstawiciele twierdzili, że wypowiedzenie umowy przez samorząd jest nieskuteczne.

W ubiegłym tygodniu sąd okręgowy w Olsztynie przyznał rację samorządowi, ocenił, że wypowiedzenie umowy o dzierżawie jest zasadne i nakazał spółce Port Lotniczy Mazury wydanie lotniska. Wyrok nie jest prawomocny.

Byłe wojskowe lotnisko w Szymanach działało do 2004 roku. Port Lotniczy Mazury wciąż borykał się z problemami finansowymi. W 2008 roku spółka pozyskała inwestora strategicznego - European Business Partners sp. z o.o. Posiadający 61 proc. udziałów EBP deklarował pozyskanie kapitału i przywrócenie na lotnisku ruchu. Według zarządu województwa deklaracje te nie zostały zrealizowane.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • antykomuch, 2012-11-01 06:57:44

    JP2 jakoś pachnie mi jak J-23, czyżby Kejkuty.....
  • JP2, 2012-10-31 09:11:53

    Skok na kasę w wydaniu Samorządu. W wyniku wywołanego zamieszania dziś lotniska nikt nie pilnuje. Pierwsze efekty już są Skradziono kable oświetlenia pasa dla samolotów. Sąd w Polsce to "walka układów" a nie sprawiedliwość. Po to jest podpisywana umowa aby jej zapisy respektować. A jak się... stwarza precedens gdyż pokazała się kasa z unii to sie szuka kija aby przegnać tego co coś robić na tym obiekcie. Samorząd niech się zajmie Dyrektorem szpitala w Szczytnie który świadczy usługi dla szpitala jako prywatne pogotowie , niech ukarze winnych którzy dali zgodę na dobudowanie do zabytkowej wieży ciśnień apartamentowca którego obecnie w wyniku nacisków oburzenia wstrzymano,gigantycznych już korków na ulicach Szczytna i wielu innych ważkich dla miasta spraw takich jak majątek tych co się dobijają do władzy lub są a zwłaszcza stosunek wykazywanego majątku do dotychczasowego zarobku. I na jakiej podstawie zakup dla nich był tak korzystny. Już w Szczytnie był znany komornik po którym dziś pozostały zgliszcza jego bezkarności.Co zrobił i robi samorząd w sprawie bezrobotnych.  rozwiń