PARTNER PORTALU
  • BGK

Lotnisko w Szymanach zyskało nowe grunty

  • aw/PAP    3 sierpnia 2017 - 14:59
Lotnisko w Szymanach zyskało nowe grunty
Obecnie z Portu Lotniczego Olsztyn-Mazury pasażerowie latają do Oslo i Londynu. Jesienią planowane są dodatkowo loty do Niemiec, Holandii i do innych niż Londyn miast brytyjskich (Fot. mat. pras.)

Samorząd województwa pozyskał 92 hektarów na własność, co pozwoli obudować port lotniczy działaniami okołolotniskowymi, przynoszącymi dodatkowe dochody.
• Port Lotniczy Olsztyn Mazury zyska 91,5 ha na działalność gospodarczą.

• W czwartek (3 sierpnia) podpisano akt notarialny przekazania województwu prawa własności nieruchomości należącej dotąd do Skarbu Państwa.

• W wyniku zawartej umowy notarialnej województwo warmińsko-mazurskie nabyło prawo własności nieruchomości gruntowej, niezabudowanej.

Nieruchomości są oznaczone w ewidencji gruntów i budynków w obrębie Szymany w gminie Szczytno. Łączna powierzchnia czterech działek wynosi 91,5 ha o wartości określonej przez rzeczoznawcę majątkowego na 2,7 mln zł.

Marszałek województwa Gustaw Brzezin podkreślił, że podpisanie aktu notarialnego w sprawie przekazania gruntów to ważne wydarzenie z uwagi na interes całego regionu. Zaznaczył, że chodzi o uporządkowanie własności nieruchomości, tak by tereny te mając prawowitego właściciela, posłużyły do prowadzenia działalności okołolotniskowej.

Dyrektor Departamentu Infrastruktury i Geodezji Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie Wiktor Wójcik dodał, że samorząd województwa od początku zakładał, iż port lotniczy z samej działalności lotniskowej się nie utrzyma.

"Sfinalizowany ze Skarbem Państwa akt notarialny, w wyniku którego samorząd województwa pozyskał 92 hektarów na własność, pozwoli nam obudować ten port działaniami okołolotniskowymi, przynoszącymi dodatkowe dochody. Chodzi o budowę magazynów i logistycznych baz. Atutem jest biegnąca w pobliżu droga krajowa nr 57. Teren ten jest w sferze opracowania plany zagospodarowania przestrzennego, który gmina Szczytno ogłosiła. Do końca roku zostanie on uchwalony i opublikowany"- wyjaśnił Wójcik.

Dodał, że samorząd szuka inwestorów, którzy byliby chętni kupić grunty. Rozważane jest włączenie terenu do Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Możliwe jest także, że spółka lotniskowa będzie zawierała joint venture z przedsiębiorcami, którzy będą lokować tam swoje inwestycje.

Przekazane obecnie grunty na własność woj. warmińsko-mazurskiemu, wcześniej, bo już w 2015 r. na podstawie prawomocnej decyzji woj. warmińsko-mazurskiego zostały przekazane w trwały zarząd spółce zarządzającej lotniskiem w Szymanach Warmia i Mazury sp. z o.o. Uregulowanie własności tego terenu pozwoli - według zamierzeń samorządu - w pełni realizować projekt modernizacji Regionalnego Portu Lotniczego Olsztyn-Mazury.

Za przekazaną przez Skarb Państwa nieruchomość, woj. warmińsko-mazurskie przekaże na rzecz Skarbu Państwa w drodze zamiany nieruchomość gruntową zabudowaną. To dom studencki w Szczytnie przy ulicy Chrobrego z 0,5 ha działką o wartości 5,3 mln zł. Z domu studenckiego korzystają słuchacze Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie.

Obecnie z Portu Lotniczego Olsztyn-Mazury pasażerowie latają do Oslo i Londynu. Jesienią planowane są dodatkowo loty do Niemiec, Holandii i do innych niż Londyn miast brytyjskich. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.