PARTNER PORTALU
  • BGK

Lubelskie. 100 km dróg w każdym powiecie dla uczczenia 100-lecia niepodległości

  • PAP/AK    30 stycznia 2018 - 17:29
Lubelskie. 100 km dróg w każdym powiecie dla uczczenia 100-lecia niepodległości
(fot. Shuttetrstock.com)

Po 100 kilometrów różnego rodzaju dróg w każdym powiecie województwa lubelskiego chcą wybudować i wyremontować samorządowcy, aby ten sposób uczcić 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę.
  • W województwie lubuskim jest 20 powiatów. W sumie program obejmie 2000 km dróg. Zaplanowano go na 2-3 lata.
  • Łączny koszt inwestycji to około 1 mld zł.
  • Przy zbudowanych lub wyremontowanych drogach staną pamiątkowe tablice informacyjne.

"Chcemy zostawić trwały ślad tych, którzy dzisiaj pracują w samorządach i pokazać, że stać nas na zaspokajanie tych najważniejszych potrzeb i oczekiwań mieszkańców. Rozpoczynamy program, który będzie polegał na wybudowaniu 100 kilometrów dróg w każdym powiecie dla uczczenia 100-lecia niepodległości" - powiedział na konferencji prasowej marszałek woj. lubelskiego Sławomir Sosnowski.

Program ma obejmować inwestycje na drogach różnego rodzaju - od utwardzonych dróg dojazdowych do pól, po drogi wojewódzkie o wysokim standardzie. Będą to inwestycje finansowane samodzielnie przez powiaty i gminy (często wspólnie), ale także te dofinasowane z różnych programów pomocowych, w tym z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, Funduszu Ochrony Gruntów Rolnych, Regionalnego Programu Operacyjnego, Programu Polska Wschodnia, Programu Polska - Białoruś - Ukraina.

"Mamy nadzieję, że dwa tysiące kilometrów dróg w przeciągu dwóch, góra trzech najbliższych lat powinniśmy wybudować i w ten sposób upamiętnić odzyskanie niepodległości" - dodał Sosnowski.

Jak podkreślił, czas budowy dróg w ramach programu nie jest precyzyjnie określony. Część dróg już jest budowana lub modernizowana i zostanie oddana do użytku jeszcze w 2018 r., a termin wybudowania pozostałych będzie zależał głównie od tego, jak szybko będzie można przeprowadzić i rozstrzygnąć przetargi.

Przy zbudowanych lub wyremontowanych w ramach programu drogach stanąć mają pamiątkowe tablice informacyjne, na których znajdą się m.in. herby samorządów, które daną inwestycję prowadziły i sfinansowały.

Sosnowski na pytanie, czy gdyby nie było rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, to drogi te by nie powstały, odpowiedział, że byłoby ich znacznie mniej. "Ta rocznica zmobilizuje nas, jeśli chodzi o tempo realizacji tych inwestycji" - powiedział.

"Jest to bardzo dobre upamiętnienie tej rocznicy, takie upamiętnienie zbiorowym wysiłkiem samorządów, które mają służyć ludziom" - dodał.

Obecni na konferencji starostwie przychylnie oceniali program. Starosta opolski Zenon Rodzik powiedział, że inwestycje drogowe planowane są we wszystkich gminach tego powiatu. "Te drogi i tak byśmy robili, ale te dodatkowe zastrzyki finansowe powodują, że zrobimy ich więcej. Myślę, że to cenna inicjatywa, bo drogi są potrzebne, to największa bolączka w rozwoju gospodarczym tych małych środowisk" - podkreślił.

Rodzik zaznaczył, że istotne jest poprawienie dróg dojazdowych do pól. "To nie jest tylko kwestia poprawy komfortu. Kiedyś się dojeżdżało tylko ciągnikami, a teraz trzeba dojechać samochodem, nawet tiry mają problem z dojazdem np. do sadu"- dodał.

"To piękna inicjatywa, szlachetna i na pewno potrzebna" - tak ocenił program starosta chełmski Piotr Deniszczuk. Podkreślił, że na terenie tego powiatu już od dawna postawiono na budowę i modernizację dróg i od początku tej kadencji samorządu wykonano inwestycje obejmujące łącznie 200 km dróg.

"W powiecie chełmskim te 100 km dróg powstanie jeszcze w tym roku" - zapowiedział Deniszczuk.

Zobacz także: Kilkadziesiąt nowych obwodnic w najbliższych latach. Sprawdź, gdzie powstaną

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • K9, 2018-01-31 13:09:53

    To w końcu lubuskie czy lubelskie...zastanówcie się co piszecie...pozdrawiam