PARTNER PORTALU
  • BGK

Lubelskie: Budimex dokończy dwie kluczowe inwestycje

  • WNP.pl (Tomasz Elżbieciak)    12 marca 2014 - 15:58

Budimex podpisał kontrakt na dokończenie realizacji dwóch inwestycji, których wcześniejszym wykonawcą był Polimex-Mostostal - Lubelskiego Centrum Konferencyjnego oraz siedziby Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie.
Wartość kontraktu opiewa na 89,72 mln zł netto. Inwestor - marszałek woj. lubelskiego - wymaga, aby budowa centrum konferencyjnego została ukończona do 30 kwietnia 2015 r., a siedziby urzędu - do 31 maja 2015 r.

W lutym 2012 r. Polimex podpisał z samorządem woj. lubelskiego kontrakt na budowę dwóch budynków - Lubelskiego Centrum Konferencyjnego oraz siedziby Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną.

Wartość umowy wynosiła 95,76 mln zł netto, a termin realizacji prac ustalono na 30 miesięcy dla centrum konferencyjnego oraz 36 miesięcy dla siedziby urzędu.

Oba budynki miały powstać przy ul. Grottgera. Planowana powierzchnia użytkowa centrum to 5,1 tys. m kw., a siedziby urzędu - 12,8 tys. m kw. Budynki mają mieć po sześć kondygnacji naziemnych oraz trzy podziemne i łącznie ok. 240 miejsc parkingowych.

We wrześniu 2013 r. inwestor odstąpił od umowy z Polimeksem - najpierw w zakresie budowy centrum konferencyjnego, a następnie siedziby urzędu. Od kontraktu odstąpił również Polimex, który jako powód wskazał zagrożenie katastrofą budowlaną wynikające z wadliwej dokumentacji dostarczonej przez zamawiającego.

Polimex podkreślił wówczas, że inwestor nie wykonał czynności, o które na początku września 2013 r. wnosiła spółka, tzn. dostarczenie projektów zamiennych projektów wykonawczych konstrukcji budynku siedziby urzędu oraz centrum konferencyjnego.

Polimex podał także, że inwestor nie zapewnił spółce pełnego dostępu do placu budowy oraz nie zawarł aneksu do umowy, przewidującego m.in. zmianę terminów wykonania robót.

- Podjęte przez Spółkę czynności, a w konsekwencji decyzja o odstąpieniu od Umowy, wynikały m.in. z ekspertyzy spółki Stalko Sp. z o.o. z siedzibą w Gdańsku, zleconej przez Spółkę, zgodnie z którą dalsze wykonywanie prac budowlanych w oparciu o dokumentację projektową przekazaną przez Zamawiającego mogłoby doprowadzić do katastrofy budowlanej - informował wówczas Polimex, dodając, że - w jego opinii - odstąpienie przez inwestora od umowy jest bezskuteczne.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.