PARTNER PORTALU
  • BGK

Lubelskie kamienice odrestaurowane

  • PAP    28 września 2012 - 15:13
Lubelskie kamienice odrestaurowane

Osiem zabytkowych kamienic w Lublinie, które należą do zasobów komunalnych miasta, wyremontowano w ramach programu "Rewitalizacja Starego Miasta". Inwestycja kosztowała 2,4 mln zł, z czego blisko 718 tys. zł to dotacja z Unii Europejskiej.
"To nieduży program, ale chcemy go kontynuować w kolejnym okresie programowania Unii Europejskiej i pozyskać następne środki z funduszy europejskich. rewitalizacja starego miasta wymaga dużych nakładów finansowych" - powiedział na konferencji prasowej w piątek prezydent Lublina Krzysztof Żuk.

Projekt rewitalizacji - prowadzony od 2007 r. - obejmował remont ośmiu kamienic przy ulicach: Kowalskiej, Grodzkiej, Olejnej, Noworybnej i Jezuickiej. Poprawiono ich stan techniczny, wyremontowano podwórka, budynki zyskały też nowe elewacje, na których zachowało się wiele zabytkowych detali architektonicznych. W wyremontowanych kamienicach są zarówno mieszkania komunalne, jak i lokale przeznaczone na wynajem, do pełnienia funkcji usługowych.

W ramach projektu wyremontowano także pomieszczenia dla Izby Drukarstwa przy ul. Królewskiej, która przypomina o tradycjach drukarstwa i prasy podziemnej w Lublinie.

Całkowita wartość projektu wyniosła blisko 2,4 mln zł. Blisko 718 tys. zł dotacji miasto uzyskało z "Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2007-2013".

Dyrektor Zarządu Nieruchomości Komunalnych w Lublinie Henryk Łacek powiedział, że w rejonie starego miasta do remontu kwalifikuje się jeszcze osiem kamienic z zasobów gminy. "Potrzeba na to około 10-15 mln zł" - zaznaczył. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.