Lubelskie: nowy most na Wiśle ku pamięci Edwarda Wojtasa

Imieniem Edwarda Wojtasa, posła PSL, który zginął w katastrofie smoleńskiej, został nazwany nowy most na Wiśle w miejscowości Kamień (Lubelskie).
Lubelskie: nowy most na Wiśle ku pamięci Edwarda Wojtasa
Nowy most na Wiśle w miejscowości Kamień został oddany do użytku kierowcom już 17 października (fot.facebook.com/mostKamienSolec)

Przeprawa, oddana do użytku przed niespełna miesiącem, łączy województwa lubelskie i mazowieckie.

„Nazwa mostu jest wyrazem uczczenia pamięci tragicznie zmarłego Edwarda Wojtasa, długoletniego samorządowca, który zginał w katastrofie polskiego samolotu Tu-154M w Smoleńsku, w drodze na obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej” – głoszą uchwały lokalnych samorządów, które zostały odczytane podczas sobotniej uroczystości oficjalnego otwarcia mostu. W uroczystości wzięli udział marszałkowie województw mazowieckiego - Adam Struzik i lubelskiego - Sławomir Sosnowski.

Stosowne uchwały w sprawie nadania nazwy mostowi przyjęli radni gmin Solec nad Wisłą i Rzeczniów w woj. mazowieckim oraz gminy Łaziska i powiatu opolskiego w woj. lubelskim. Radni gminy Rzeczniów podkreślili też, że Wojtas urodził się i wychował w tej gminie, dlatego nazwanie mostu jego imieniem ma dla nich szczególne znaczenie.

Kim był Wojtas?

Wojtas był znanym działaczem samorządowym – przez wiele lat pracował w różnych strukturach samorządowych m.in. był radnym sejmiku, członkiem zarządu województwa, w latach 2005-2006 marszałkiem województwa lubelskiego, w 2006 r. pełnił funkcję przewodniczącego Konwentu Marszałków RP.

Od 1976 r. związany był z ruchem ludowym – m.in. działał w miejskiej organizacji ZSL, pełnił funkcję prezesa struktur miejskich Polskiego Stronnictwa Ludowego. Od 2001 r. był członkiem Rady Naczelnej PSL. Przez cztery lata, do 2010 r., był szefem PSL na Lubelszczyźnie. W 2007 r. został wybrany na posła. Zginął w kwietniu 2010 r. w katastrofie prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem. Miał 55 lat.

 

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

POLSKOŚĆ!
Pismak fisia-bzika w mózgownicy ma
i jak półgłówek głupawo w uporze trwa.
Matołku z Lublina mierna wiedza twa,
która o wydumanej Lubelszczyźnie łga,
a jak wiesz, to wskaż jej teren jaki ma?
Na tym portalu setki razy wyjaśniałem,
ale jełopów
... piszących nie przekonałem,
a Polacy niech wyciągną wniosek z tego,
że maniactwo pochodzi z grodu koziego!
Morał: pismaki o chorej manii wielkości,
mają trudności i nie rozumieją polskości.
rozwiń

Chełmianin N, 2015-11-15 13:29:30 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE