PARTNER PORTALU
  • BGK

Lubelskie, podkarpackie: Budowa S19 - drugi etap przetargu ruszy na przełomie roku

  • PAP/MN    28 października 2016 - 16:25
Lubelskie, podkarpackie: Budowa S19 - drugi etap przetargu ruszy na przełomie roku
Umowy na realizację zostaną podpisane w drugiej połowie przyszłego roku. (fot. pixabay)

• Na przełomie roku rzeszowski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad planuje zaprosić wykonawców do składania ofert w drugim etapie przetargu na zaprojektowanie i wybudowanie drogi ekspresowej S19 od granicy Lubelskiego do Podkarpackiego.
• Inwestycja ma być zakończona w 2021 r. Droga S19 będzie fragmentem drogi Via Carpathia.
W piątek w Stobiernej minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk podpisał dokumenty o skierowaniu przetargu do drugiego etapu. Oznacza to, że GDDKiA może zaprosić wykonawców do składania ofert cenowych.

Podczas piątkowego (28 października) briefingu na placu budowy odcinka drogi S19 Sokołów Młp.- Stobierna, minister Adamczyk powiedział, że "ziszcza się marzenie, ziszcza się sen o trasie Via Carpathia.

Gratulując europosłowi Tomaszowi Porębie raportu dotyczącego rozwoju infrastruktury transportowej w Europie Środkowo-Wschodniej, który kilka dni temu został przyjęty przez Komisję Europejską, minister wyraził nadzieję, że to dzięki temu raportowi, "wpiszemy Via Carpathię w sieć korytarzy bazowych".

"Co oznacza, że to nie będzie droga między Rzeszowem a Lublinem i dalej Warszawą czy Białymstokiem. To będzie droga transeuropejska. Jeżeli tutaj, na tym węźle na nią wjedziemy, mam nadzieję, że do 2030 roku - daj Boże - dojedziemy do Salonik, dojedziemy do Bułgarii, dojedziemy do Rumunii, bo taka jest idea tego szlaku komunikacyjnego" - mówił minister.

Europoseł Tomasz Poręba zaznaczył, że o budowę drogi S19, będącej fragmentem drogi Via Carpathia, "zabiegamy i której budowę nowy rząd, rząd Prawa i Sprawiedliwości, tak bardzo przyspieszył". "To jest flagowy projekt rządu PiS, flagowy projekt rządu pani premier Beaty Szydło" - dodał Poręba.

Czytaj też: Kolejny przetarg na fragment Via Baltica już w marcu?

Wyraził też radość, że budowa tej drogi uzyskała wysokie poparcie na forum Parlamentu Europejskiego. "Ponad pół tysiąca europosłów poparło budowę drogi S19, drogi Via Carpathia, która dla Podkarpacia, dla Polski jest tak prawdziwą podkarpacką, polską racją stanu. Będziemy robić wszystko, aby wspólnymi siłami doprowadzić do powstania tej drogi" - zapowiedział Poręba.

"Jeżeli ta droga powstanie na Podkarpaciu, nasze województwo, nasz region w swoim rozwoju przyspieszy i będzie regionem, który położony na wschodniej flance UE będzie się na pewno świetnie rozwijał" - ocenił europoseł.

Minister Adamczyk zwracając się do marszałka woj. Władysława Ortyla i europosła Tomasza Poręby powiedział, że "wy doprowadziliście do tego, że została podpisana deklaracja łańcucka w 2016 roku (…). I wówczas może nikt nie wierzył, że Via Carpathia to będzie projekt, który będzie wpisany w bazową sieć korytarzy komunikacyjnych Europy".

Wyraził też nadzieję, że za kilka, "może osiem lat" będzie można powiedzieć, że Podkarpacie jest również centrum komunikacyjnym Europy i Rzeczpospolitej.

GDDKiA na przełomie roku zaprosi wykonawców do składania ofert na zaprojektowanie i wybudowanie drogi ekspresowej S19 od granicy woj. lubelskiego do podkarpackiego, czyli na odcinku od Lasów Janowskich do Niska. Umowy na realizację zostaną podpisane w drugiej połowie przyszłego roku. Przekazanie placu budowy i rozpoczęcie robót budowlanych planowane jest na pierwszą połowę 2019 r., a zakończenie w 2021 r. Rzeczywisty koszt budowy będzie znany po rozstrzygnięciu przetargu.

Czytaj też: Startuje drugi etap przetargu na obwodnicę przy Via Carpatia×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.