PARTNER PORTALU
  • BGK

Lubelskie: samorządy dostaną 4,7 mln zł dotacji na inwestycje drogowe

  • bad/PAP    13 sierpnia 2015 - 12:51
Lubelskie: samorządy dostaną 4,7 mln zł dotacji na inwestycje drogowe

Narodowy Program Przebudowy Dróg Lokalnych cieszy się w Lubelskiem bardzo dużym zainteresowaniem. Fot. komorniki.pl

Kolejne siedem samorządów województwa lubelskiego przeznaczy 4,7 mln zł na inwestycje drogowe. To dotacje z Narodowego Funduszu Przebudowy Dróg Lokalnych.
Dotacja wynosi 4,7 mln zł, samorządy planują modernizację blisko 24 km dróg za niemal 12,3 mln zł.

W czwartek wojewoda lubelski Wojciech Wilk podpisał z samorządowcami umowy na dofinansowanie inwestycji. Dotacje otrzymały gminy Baranów, Kamień, Trzydnik Duży, Strzyżewice, Siedliszcze, Zwierzyniec i Włodawa.

Gmina Kamień otrzyma blisko 1 mln zł dotacji do modernizacji ponad 3-kilometrowego odcinka drogi łączącej miejscowości Kamień i Czerniejów. "To dla nas bardzo ważna droga, leży przy niej szkoła i straż pożarna włączona do krajowego systemu ratunkowego. Biegnie równolegle do drogi wojewódzkiej Chełm - Hrubieszów, w razie wypadku będzie można poprowadzić przez nią wygodny objazd" - powiedział wójt gminy Kamień Roman Kandziora.

Dotacje możliwe dzięki wcześniejszym oszczędnościom

"Znaczna część tej drogi, około 2 km, jest obecnie gruntowa, zostanie utwardzona. Na pozostałym fragmencie będzie wymieniony asfalt, powstanie też chodnik. Cała inwestycja pochłonie około 1,9 mln zł. Bez dotacji nie moglibyśmy przeprowadzić tej inwestycji, cały budżet gminy to około 12 mln zł" - dodał Kandziora.

Zwierzyniec dostanie blisko 1,5 mln zł dotacji na modernizację drogi Obrocz-Kosobudy, długości 6,4 km. "Cieszymy się bardzo, bo ta droga jest w fatalnym stanie i remont jest niezbędny. Po jego zakończeniu będziemy mieli dobry dojazd do Zamościa, wygodniej też będzie mieszkańcom z okolicy dojeżdżać do Zwierzyńca do pracy i dzieciom do szkoły" - powiedział dziennikarzom burmistrz Zwierzyńca Jan Skiba.

Przyznane w czwartek dotacje są możliwe dzięki oszczędnościom po przetargach przeprowadzonych przy wcześniejszych inwestycjach współfinansowanych w ramach Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych. Województwo lubelskie z tego programu ma do dyspozycji w 2015 r. łącznie prawie 75 mln zł dotacji.

"Z dzisiejszymi umowami mamy już 74 samorządy, które w tym roku skorzystają z tego programu. Będzie to łącznie 239 km wyremontowanych dróg. Mamy sygnały, że jeszcze będą kolejne oszczędności" - powiedział wojewoda lubelski Wojciech Wilk.

Przypomniał, że od 1 września rozpocznie się nabór wniosków na przyszły rok. "Samorządy już się powinny przygotowywać, będzie ponad 75 mln zł na dotacje. Jeszcze większy nacisk będzie położony na zapewnienie bezpieczeństwa, tak kierowcom jak i pieszym, dzięki tym inwestycjom. Bezpieczna jezdnia, chodniki, zatoki, oświetlenie - to będzie brane pod uwagę przy ocenie wniosków w największym stopniu" - dodał wojewoda.

Program jest realizowany od 2008 roku

Narodowy Program Przebudowy Dróg Lokalnych jest formą pomocy samorządom w rozwiązywaniu problemów z infrastrukturą drogową. Pierwsza edycja odbyła się w latach 2008-2011.

Celem programu jest rozwój bezpiecznej, spójnej, funkcjonalnej i efektywnej infrastruktury drogowej- powiatowej i gminnej. W ramach programu samorządy otrzymują pomoc od rządu w wysokości 50% kosztów związanych z przebudową, budową oraz remontem dróg. W sumie do końca 2015 r. samorządy mają w ten sposób zmodernizować 15 tys. kilometrów dróg lokalnych - powiatowych i gminnych.

Nabór wniosków o dofinansowanie samorządowych projektów drogowych przeprowadzają corocznie wojewodowie oraz komisje wojewódzkie. W skład tych komisji wchodzą przedstawiciele urzędu wojewódzkiego, zarządu województwa, oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad oraz policji.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (2)

  • polityk prawicowy, 2015-08-15 09:12:49

    Do artmetic ekonsulting: Odwrócenie kota ogonem! W związku z , obowiązującym zakazem przewożenia żywności do Rosji resort rolnictwa wpadł, bowiem ujawniono nielegalny przemyt przez Polskie Stronnictwo Ludowe ponad 100ton artykułów mięsnych i warzyw które, zostały przed kamerami telewizyjnymi na cały...m świecie zniszczone. Zamiast przekazać żywność dla najuboższych polaków przez Opiekę Społeczną czy Caritas, będziemy musieli zapłacić za dane towary z Naszych podatków piracka propaganda przemytnicza PSL nakręcana w przeciwnym kierunku przez polskie media również z naszych Podatków. Wybory parlamentarne 2015roku, dają szansę na pozbycie się z Rządu RP złodziejskiej przemytniczej hordy oszustów.  rozwiń
  • artmetic ekonsulting, 2015-08-15 00:31:05

    Pomagamy w pozyskiwaniu dotacji i dofinansowań: artmetic.pl