PARTNER PORTALU
  • BGK

Lubelskie samorządy dostaną nowe dotacje na drogi

  • PAP/PSZ    4 stycznia 2018 - 17:59
Lubelskie samorządy dostaną nowe dotacje na drogi
(fot. PTWP (Andrzej Wawok)

54 samorządy w województwie lubelskim otrzymają dotacje na inwestycje drogowe z Programu rozwoju dróg gminnych i powiatowych. Zmodernizowanych zostanie około 122 km dróg za ponad 134 mln zł. Dotacja z budżetu państwa to około 60 mln zł.
  • Wnioski o dofinansowanie złożyło w sumie 85 gmin i 36 powiatów.
  • W 2017 roku łączna wartość inwestycji przekroczyła 138 mln zł.
  • Szacunkowy koszt tegorocznych inwestycji jest o 4 mln zł niższy.

Wojewoda lubelski Przemysław Czarnek zatwierdził listę beneficjentów programu w roku 2018. Lista ta - jak zaznaczył wojewoda - zostanie przekazana do ministerstwa rozwoju i finansów, a środki na dofinasowanie inwestycji zostaną uruchomione po uchwaleniu budżetu państwa. "Zaraz po tym, jak otrzymamy informacje z ministerstwa, będziemy niezwłocznie podpisywać umowy ze wszystkimi beneficjentami, żeby można było uruchomić procedury przetargowe, bo środki są do wydania do końca roku" - powiedział Czarnek.

W ubiegłym roku umowy dotyczące dotacji z programu dla samorządów podpisano w pierwszej połowie marca.

W ramach rządowego programu rozwoju dróg gminnych i powiatowych w 2018 r. w województwie lubelskim dofinansowane zostaną 54 zadania, z których 13 dotyczy dróg powiatowych o łącznej długości 62 km, a 41 - dróg gminnych na długości 60 km. Szacunkowy koszt realizacji tych inwestycji wyniesie ponad 134 mln zł, w tym 60 mln zł to dotacja z budżetu państwa.

"Mamy nadzieję, że będziemy dysponowali jeszcze środkami wynikającymi z oszczędności po przetargach i dofinansowanie otrzymają kolejne samorządy" - zaznaczył Czarnek.

Czytaj także: Ponad 5 mld zł na budowę dróg. To rekord w tym regionie

Wnioski o dofinansowanie inwestycji drogowych w tym roku złożyło w sumie 85 gmin i 36 powiatów. Szacowana wartość tych wszystkich inwestycji wyniosła ponad 302 mln zł.

Ponad 1,3 mln zł dofinansowania ma otrzymać podlubelska gmina Jastków, na przebudowę ponad 3 km drogi gminnej w miejscowości Moszna. Droga ta łączy drogę wojewódzką nr 830 Lublin-Nałęczów z drogą powiatową Garbów-Sadurki. Całkowity koszt przebudowy szacowny jest na 2,7 mln zł.

Wójt gminy Jastków Teresa Kot powiedziała, że droga ta jest kluczowa dla ruchu i transportu na terenie gminy, stanowi połączenie z gminą Nałęczów oraz powiatem puławskim. "Oprócz całkowitej przebudowy nawierzchni przewidujemy poszerzenie jezdni, która jest wąska i zrujnowana. Przede wszystkim jednak chcemy tam zbudować infrastrukturę zapewniająca bezpieczeństwo mieszkańców, czyli chodniki, oświetlone przejścia dla pieszych" - dodała Kot.

W ubiegłym roku w ramach Programu rozwoju dróg gminnych i powiatowych w województwie lubelskim dofinansowanie przyznano samorządom na 62 zadania, które obejmowały modernizację i przebudowę 61 km dróg gminnych oraz 96 km dróg powiatowych. Łączna wartość tych inwestycji przekroczyła 138 mln zł, w tym ponad 60 mln zł stanowiła dotacja.

W programie rozwoju dróg gminnych i powiatowych dofinansowanie z budżetu państwa dla samorządu może pokryć maksymalnie 50 proc. kosztów, ale kwota dotacji nie może przekraczać 3 mln zł. Zadanie musi zostać ukończone w roku, w którym dotacja została udzielona.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.