PARTNER PORTALU
  • BGK

Lubelskie: Samorządy z dotacjami na budowę dróg

  • PAP    18 czerwca 2015 - 11:32
Lubelskie: Samorządy z dotacjami na budowę dróg
Wartość inwestycji to ok. 7,9 mln zł, z czego 3,7 mln zł stanowi dotacja z budżetu państwa (fot.pixabay)

W ramach Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych kolejne samorządy woj. lubelskiego otrzymały dofinansowanie na budowę łącznie ponad 11 km dróg.
Przedstawiciele sześciu samorządów - powiatu łęczyńskiego oraz gmin: Wólka, Konstantynów, Urszulin, Tyszowce, Ulhówek - podpisali w czwartek (18 czerwca) umowy na realizację inwestycji drogowych.

Dofinasowanie to było możliwe dzięki oszczędnościom po przetargach przeprowadzonych przy wcześniejszych inwestycjach współfinansowanych w ramach Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych. Województwo lubelskie z tego Programu ma do dyspozycji w 2015 r. łącznie prawie 75 mln zł dotacji.

"W pierwszym rozdaniu podpisaliśmy 53 umowy, dziś podpisujemy sześć umów. Mamy już kolejne oszczędności i dziewięć kolejnych umów podpiszemy z samorządowcami w najbliższym czasie" - powiedział wojewoda lubelski Wojciech Wilk.

Wybudują małą obwodnicę Ulhówki

Wójt położnej przy granicy z Ukrainą gminy Ulhówek Łukasz Kłębek powiedział dziennikarzom, że dzięki otrzymanemu dofinansowaniu powstanie 5 km drogi między Tarnoszynem a Rzeczycą. Będzie to nowa droga, obecnie na pewnych odcinkach jest tam droga gruntowa, cementowa lub asfaltowa.

"To można powiedzieć będzie mała obwodnica Ulhówka, ponieważ da możliwość skierowania ruchu samochodów jadących z Tomaszowa Lubelskiego w kierunku granicy, z pominięciem samego Ulhówka. To będzie duża ulga dla mieszkańców Ulhówka" - powiedział.

Inwestycja jest szacowana na 3,2 mln zł z czego połowę kosztów ma pokryć dotacja.

Kłębek dodał, że gmina już trzeci raz korzysta z Programu i dofinasowania budowy dróg. "To dobry program. Oprócz dróg, ludzie uzyskują też zjazdy - wyasfaltowane czy wyłożone kostką - na posesje, pojawia się chodnik, parking, zatoka autobusowa. Po zakończeniu inwestycji miejscowość zmienia się i rozwija" - dodał wójt.

Osiedle Borek połączą z drogą powiatową

Nową drogę o długości 1,6 km, w miejscu obecnej drogi tłuczniowej, wybuduje też podlubelska gmina Wólka. Jak mówił wójt gminy Edwin Gortat, będzie to połączenie osiedla Borek w Wólce z drogą powiatową relacji Wólka - Świdnik Duży.

"Będzie to stanowiło dla mieszkańców osiedla alternatywne połączenie, które pozwoli na wyjazd z osiedla, bezkolizyjnie, omijając drogę krajową nr 82 (Lublin - Włodawa), która się często korkuje. To w znaczący sposób ułatwi im dojazd do miejsc pracy czy wypoczynku" - powiedział Gortat.

Dodał, że na osiedlu Borek mieszka ok. pięciu tys. osób. "To największe skupisko mieszkańców na terenie gminy" - zaznaczył.

Koszt budowy drogi jest szacowany na 820 tys. zł, gmina Wólka otrzymała z Programu 410 tys. zł dofinansowania.

Lubelszczyzna potrzebuje nowych dróg

Narodowy Program Przebudowy Dróg Lokalnych cieszy się w Lubelskiem bardzo dużym zainteresowaniem. O tegoroczne dotacje samorządy złożyły 138 wniosków dotyczących przebudowy ponad 380 km dróg. Komisja, która je oceniała najwyżej premiowała poprawę bezpieczeństwa ruchu w efekcie inwestycji, a także ich znaczenie dla poprawy sieci drogowej w regionie.

W lutym dofinasowanie otrzymały 53 samorządy, na budowę lub modernizację łącznie 175 km dróg. Wojewoda powiedział, że od początku funkcjonowania Programu, kwota przekazanych dotacji przekroczyła już 300 mln zł. "Dzięki tym pieniądzom odremontowanych zostało ponad 900 km dróg gminnych i powiatowych. Myślę, że w tym roku już przekroczymy tysiąc kilometrów" - zaznaczył Wilk.

W latach 2009-2014 w ramach Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych w Lubelskiem zostały zrealizowane 393 projekty o łącznej wartości około 641 mln zł.

W Lubelskiem jest 19,7 tys. km dróg powiatowych, z czego jeszcze ok. 1,4 tys. km to drogi gruntowe. Dróg gminnych jest 28,1 tys. km, w tym gruntowych 11,6 tys. km.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • Chełmianin N, 2015-06-22 15:43:17

    MANIACTWO! Czytać nie umiesz, głupowato grasz i hopla w tępej głowie również masz. Od wielu lat taki kompleks posiadacie i Lubelszczyznę nieznaną wmawiacie. PAP niech zakreśli jej miejsce terenie, a jak nie potrafi, to potwierdzi urojenie. Uczeni i rząd Lubelszczyznę określili żeby cwaniaki ...maniactwa się wyzbyli, a jeżeli macie zdanie i wielkie uznanie, to uzasadnijcie, że PAN i rząd kłamie. Morał: na portalach bzdury wciskacie, kłamstwo wmawiacie, bo hopla macie!!!!!  rozwiń
  • roztocz, 2015-06-22 12:39:00

    6 gmin - 11km drogi...jacie krece ! toz to istny szał! Państwo ma poprostu w (...) ścianę wschodnią...myślą ze będziemy się cieszyć z tych 11km jakbyśmy dostali autostrade czy co!