PARTNER PORTALU
  • BGK

Lubin złoży wniosek do TK ws. Koncepcji Przestrzennego Zagospodarowania Kraju

  • Przegląd Prasy/Rzeczpospolita    6 września 2013 - 07:59
Lubin złoży wniosek do TK ws. Koncepcji Przestrzennego Zagospodarowania Kraju

W najbliższych dniach władze wiejskiej gminny Lubin skierują do Trybunału Konstytucjonalnego wniosek o zbadanie zgodności z konstytucją Koncepcji Przestrzennego Zagospodarowania Kraju 2030 (KPZK 2030) - informuje „Rzeczpospolita".
Jak przypomina "Rz" w KPZK 2030 znalazły się między innymi zapisy o ochronie prawnej złóż, które w ocenie władz wiejskiej gminy Lubin stoją w sprzeczności z Konstytucją RP, bo kolidują z konstytucyjną zasadą ochrony własności.

- Jednocześnie władze gminy stoją na stanowisku, że niektóre zapisy KPZK 2030 są niezgodne z konstytucyjną zasadą zrównoważonego rozwoju oraz zasadą samodzielności jednostek samorządu terytorialnego, bo jak tłumaczą zmuszają one gminy do dokonania odpowiednich zapisów w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego - donosi "Rz".

Czytaj też: Lublin konsultuje plan zagospodarowania

Wśród sformułowanych przez gminę zarzutów znalazła się również kwestia niezgodności KPZK 2030 z przepisami ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju, w części dotyczącej zagwarantowania uczestnictwa społeczeństwu w opracowaniu projektu strategii rozwoju kraju.

Władze gminy twierdzą, że tak strategiczny dokument jakim jest KPZK 2030 wymaga konsultacji transgranicznych na obszarze oddziaływania oraz opracowania strategicznej oceny oddziaływania na środowisko, a to nie miało miejsca - podaje "Rz".

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: