Lublin: Będzie nowy park na Błoniach pod Zamkiem

• Place zabaw i ćwiczeń, skatepark, miejsce do pikników, ekspozycję śladów dawnej dzielnicy żydowskiej - przewiduje koncepcja nowego parku na Błoniach pod Zamkiem w Lublinie.
• Park ma być gotowy w przyszłym roku.
Lublin: Będzie nowy park na Błoniach pod Zamkiem
Zaprezentowana przez władze miejskie koncepcja nowego parku będzie przedmiotem konsultacji społecznych, które potrwają do 10 lutego (fot. lublin.eu)

Zaprezentowana przez władze miejskie koncepcja nowego parku będzie przedmiotem konsultacji społecznych, które potrwają do 10 lutego. "Planujemy, że w czerwcu będzie gotowa dokumentacja projektowa, a jeszcze przed końcem tego roku zostanie wyłoniony wykonawca i rozpoczną się prace. Powinny się zakończyć w przyszłym roku" - powiedziała we wtorek na konferencji prasowej z-ca dyrektora Wydziału Inwestycji i Rozwoju Urzędu Miasta Lublin, Marzena Szczepańska.

Budowa parku ma być sfinansowana z własnych środków lubelskiego samorządu, wysokość kosztów jeszcze nie jest znana.

Błonia pod Zamkiem to dziś zaniedbany trawiasty teren rozciągający się u podnóża Starego Miasta, w miejscu zniszczonej w czasie wojny dzielnicy żydowskiej. Władze miejskie chcą je przekształcić w nowoczesny park sprzyjający aktywności mieszkańców i miejsce wydarzeń kulturalnych. Park powstanie na obszarze 4 ha bezpośrednio przylegających do Zamku.

Spośród 200 drzew rosnących na tym terenie wyciętych zostanie 20 chorych, a nasadzonych będzie 70 nowych. Będą rozmieszczone tak, by nie zasłaniały atrakcyjnej panoramy Starego Miasta. Wydeptane ścieżki zostaną utwardzone kamiennymi płytami i żwirem. Powstaną drewniane, spacerowe pomosty nad wysoką trawą, w miejscu, gdzie w przyszłości planowane jest urządzenie stawu. Będzie on urządzony, gdy park zostanie powiększony o sąsiednią działkę, którą miasto planuje odkupić od prywatnego właściciela.

Park zabaw dla dzieci ma mieć charakter naturalny, urządzony przy wykorzystaniu kamieni, drewna i lin. Powstaną ścianki wspinaczkowe, skatepark, plac do gry w bule, rozpięte zostaną elastyczne liny do ćwiczeń, tzw. slack-line. Będą urządzenia dźwiękowe, takie jak wiszące drewniane cymbały czy płyty wydające dźwięki po naciśnięciu stopą. Latarnie mają służyć do zawieszenia kamer monitoringu, jako źródła prądu do ładowania laptopów i smartfonów oraz utworzenia stref dostępu do internetu.

Przy wzgórzu zamkowym zaplanowano miejsce do ustawiania sceny, na której odbywały się będą koncerty i występy. Część skarpy w zimie ma służyć dzieciom do zjeżdżania na sankach.

Historię tego miejsca przypominać będą wysokie szklane płyty z półprzezroczystymi fotografiami dawnej dzielnicy żydowskiej, która była tu przed wojną i została zniszczona przez Niemców, a jej mieszkańcy wymordowani. Zrekonstruowana zostanie studnia z wodą pitną, w kształcie ceglanej, ozdobnej budki. Takich studni było w dzielnicy żydowskiej kilkanaście, ocalała tylko jedna, w innej części Podzamcza. Kamiennymi płytami oznakowany zostanie przebieg dawnej ul. Krawieckiej, jednej z głównych w dzielnicy żydowskiej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE