PARTNER PORTALU
  • BGK

Lublin buduje trzecią drogę dojazdową do obwodnicy

  • PAP    29 marca 2014 - 09:30
Lublin buduje trzecią drogę dojazdową do obwodnicy

- 53,5 mln zł ma kosztować budowa ok. 3,8 km drogi dojazdowej do powstającej obwodnicy Lublina. Inwestycja sfinansowana będzie z budżetu miasta, samorządu województwa oraz dotacji unijnej. Będzie to trzecia, budowana przez miasto, droga dojazdowa do obwodnicy.
"Rozpoczynamy budowę ostatniej łącznicy do obwodnicy miasta. To bardzo ważna łącznica również z punktu widzenia układu komunikacyjnego wewnątrz miasta" - powiedział dziennikarzom prezydent Lublina Krzysztof Żuk.

Umowa na budowę drogi została już podpisana, wykonawca - Przedsiębiorstwo Robót Drogowych Lubartów SA - ma rozpocząć prace jeszcze w kwietniu.

Inwestycja została podzielona na dwa zadania. Pierwsze - finansowane przez miasto Lublin - dotyczy rozbudowy ulicy Poligonowej i wybudowania nowego jej odcinka do granic administracyjnych miasta; łącznie prawie 2,6 km drogi. Ulica Poligonowa będzie miała dwie jezdnie, każda po siedem metrów szerokości. Inwestycja obejmuje też m.in. budowę wiaduktu, zatok autobusowych, chodników, tras rowerowych, przebudowę skrzyżowań. Ten odcinek drogi ma być gotowy do końca września 2015 r.

Koszt tego zadania to blisko 38 mln zł, z czego 32 mln stanowić ma dofinansowanie, które miasto otrzymało z unijnego Programu Polska Wschodnia.

Drugie zadanie dotyczy odcinka 1,2 km - od granicy administracyjnej Lublina do węzła Jakubowice na obwodnicy - i sfinansuje je samorząd województwa lubelskiego. Będzie to już droga wojewódzka nr 809, również dwujezdniowa (każda jezdnia po siedem metrów szerokości). Budowa tego odcinka ma zakończyć się w maju 2015 r., a jej koszt to prawie 15,6 mln zł, z czego ponad 13 mln zł to dofinansowanie unijne z programu Polska Wschodnia.

Ulica Poligonowa w Lublinie wraz z drogą wojewódzką 809 poprowadzą do obwodnicy, która powstaje jako inwestycja GDDKiA. Obwodnica łączyć się będzie z drogami ekspresowymi: S12 (Radom - Lublin - Chełm - granica z Ukrainą) S17 (Warszawa - Lublin - Zamość - granica z Ukrainą), S19 (Lublin - Białystok).

Dla mieszkńców Lublina rozbudowa ulicy Poligonowej w połączeniu z budowaną obecnie ulicą Zelwerowicza stworzy też dogodne, nowe połączenie między dzielnicami w północnej części miasta.

Nowa droga będzie trzecią - budowaną przez miasto - drogą dojazdową do obwodnicy Lublina. Obecnie trwa budowa przedłużenia Alei Solidarności, która będzie prowadziła do węzła Sławinek, w kierunku Warszawy. Droga ta ma być gotowa latem tego roku. W ubiegłym roku zakończono przebudowę ul. Mełgiewskiej, która stała się dwupasmową trasą prowadzącą do obwodnicy w kierunku wschodnim, a jednocześnie do nowego portu lotniczego w podlubelskim Świdniku. Obwodnica Lublina ma być oddana do użytku w tym roku.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.