PARTNER PORTALU
  • BGK

Lublin inwestuje w rowery

  • pap    9 lutego 2014 - 17:18
Lublin inwestuje w rowery

System wypożyczalni rowerów miejskich powstanie w Lublinie. Do dyspozycji mieszkańców i turystów będzie 400 rowerów dostępnych w 40 stacjach. W mieście ma być łącznie 100 km tras rowerowych.
"Cały system roweru miejskiego powinien już działać we wrześniu tego roku. Jego celem jest poprawa atrakcyjności turystycznej Lublina i promocja aktywnej turystyki rowerowej" - poinformował Karol Kieliszek z zespołu prasowego Urzędu Miasta w Lublinie.

Realizowany przez miejski samorząd system "Lubelski Rower Miejski" to pod względem skali drugi po Warszawie tego typu projekt w kraju. Koszt tego przedsięwzięcia, obejmującego zarówno zakup sprzętu, jak i budowę infrastruktury oraz ścieżek rowerowych sięga prawie 9 mln zł, z czego 2,3 mln zł to dofinansowanie unijne z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego lata 2007-2013.

Ponad 5,1 mln zł przeznaczone zostanie na zakup rowerów, budowę stacji oraz systemu informatycznego do wypożyczania jednośladów. Zakupionych zostanie 400 rowerów (w tym tandemy), które będą miały m.in. wewnętrzne przerzutki w piaście, grube opony z wkładką antyprzebiciową i koszyki do przewożenia bagażu.

W mieście powstanie 40 stacji rowerowych. Będą one usytuowane w centralnych miejscach dzielnic, w okolicach uniwersytetów, ważnych punktach komunikacyjnych miasta - m.in. przy dworcach, urzędach, placówkach kultury i sportu. Na każdej stacji ma być miejsce dla 15 rowerów - 10 objętych miejskim systemem oraz pięciu prywatnych.

Rowery będzie można wypożyczać z roweromatów za pomocą specjalnego systemu informatycznego. Każda stacja będzie objęta monitoringiem.

Za prawie 3,8 mln zł wybudowanych zostanie 30 kilometrów nowych tras rowerowych - powstaną zarówno pasy rowerowe na jezdniach, jak i ścieżki rowerowe przy chodnikach. Nowe trasy rowerowe będą połączone w spójny system z siecią istniejących już w Lublinie blisko 70 km takich tras. "Będzie to układ komunikacyjny zarówno do jazdy rekreacyjnej, jak i użytkowej - czyli do pracy lub na zakupy" - zaznaczył Kieliszek.

Korzystając z programu "Lubelski Rower Miejski" będzie można zwiedzać miasto. Z myślą o turystach menu stacji rowerowych ma być opracowane w kilku językach. Stacje rowerowe będą też wyposażone w mapki z atrakcjami turystycznymi Lublina oraz audioprzewodniki.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.