PARTNER PORTALU
  • BGK

Lublin: Radni zgodzili się na sprzedaż działek Archidiecezji Lubelskiej

  • pap/pt    11 lutego 2016 - 17:11
Lublin: Radni zgodzili się na sprzedaż działek Archidiecezji Lubelskiej
Prezydent Lublina Krzysztof Żuk zapewnia, że niedaleko działek przeznaczonych do sprzedaży Kościołowi powstanie kompleks oświatowy (fot.ptwp.pl)

• Radni Lublina zgodzili się na sprzedaż - z 90 proc. bonifikatą - Archidiecezji Lubelskiej dwóch działek pod budowę kościoła i domu opieki.
• Grupa mieszkańców wnioskowała o budowę tam przedszkola.
• Miasto ma zbudować przedszkole i szkołę w innym miejscu.
Podczas sesji 11 lutego za uchwałą w sprawie wyrażenia zgody na sprzedaż działek Archidiecezji Lubelskiej głosowało 23 radnych Lublina, pięciu było przeciw, dwóch wstrzymało się od głosu. Nie było dyskusji wokół projektu uchwały.

Uchwała dotyczy dwóch działek w dzielnicy Ponikwoda należących do miasta, o łącznej powierzchni blisko 2 ha, które miałyby być sprzedane Archidiecezji Lubelskiej bez przetargu, z bonifikatą w wysokości 90 proc. ceny. Obie działki wyceniono łącznie na 3 mln 690 tys. zł. Sprzedaż nieruchomości ma nastąpić do 2 listopada 2016 r.

W uzasadnieniu uchwały wskazano, że Archidiecezja Lubelska, która wnioskowała o nabycie działek jeszcze w lipcu ub. roku, ma przeznaczyć je na cele sakralne, ale też na ich obszarze prowadzić działalność w zakresie ochrony zdrowia i opieki społecznej. Według zapowiedzi planowana jest tam budowa kościoła i dziennego domu opieki.

Uchwała w tej sprawie była już skierowana na sesję rady miasta we wrześniu ub. roku, ale po protestach ze strony mieszkańców, którzy domagali się budowy szkoły i przedszkola w dzielnicy, została wycofana.

Na jednej z działek, które mają być sprzedane Kościołowi grupa mieszkańców chce budowy żłobka i przedszkola. Złożyli w tej sprawie obywatelski projekt uchwały, pod którym podpisało się ok. 1900 mieszkańców (do stałego rejestru wyborców miasta Lublin należy 1340).

Wnioskodawcy podkreślają w uzasadnieniu, że w dzielnicy nie ma ani żłobka, ani przedszkola prowadzonego przez gminę, a potrzeby w tym zakresie dramatycznie wzrosły, gdy powstały nowe osiedla mieszkaniowe. Na sesji w styczniu radni skierowali projekt mieszkańców do prac w komisjach: budżetowo-ekonomicznej, gospodarki komunalnej oraz rozwoju miasta.

Prezydent Lublina Krzysztof Żuk zapewnia, że w dzielnicy (niedaleko działek przeznaczonych do sprzedaży Kościołowi) powstanie kompleks oświatowy, gdzie ma być szkoła dla 600 uczniów, przedszkole dla 150 dzieci, żłobek dla 90 dzieci i dom kultury.

"Kompleks jest już opracowany w wydziale inwestycji. Przechodzimy, po konsultacjach, które będą miały miejsce w marcu, do opracowania dokumentacji. W przyszłym roku w budżecie chcielibyśmy tę inwestycję rozpocząć" - powiedział.

Według prezydenta w tej sytuacji projekt budowy przedszkola i żłobka złożony przez mieszkańców jest bezzasadny. "Działka, na której chcemy lokalizować centrum oświatowe jest wystarczająco duża. Tamte działki, które są oferowane do sprzedaży archidiecezji, nie pozwalają zbudować takiego kompleksu" - dodał Żuk.

Wstępny koszt budowy kompleksu szacowany jest na 40 mln zł. Inwestycja ma być finansowana z kredytu zaciągniętego w Europejskim Banku Inwestycyjnym.

Sprawa sprzedaży działek podzieliła mieszkańców dzielnicy Ponikwoda. Po tym, jak zebrano podpisy poparcia dla projektu budowy żłobka i przedszkola, inna grupa mieszkańców zbierała podpisy przeciwko temu projektowi.×
KOMENTARZE (1)

  • oleś_ka, 2016-02-12 11:41:59

    Pozyskiwanie działek z 90 % bonifikatą to jest powołaniem sukienkowych? Przecież to jest okradanie mieszkańców. Czy coś komuś udało się załatwić u księżulków z bonifikatą ?