Lublin: Takich chodników nie ma żadne inne miasto

W Lublinie trwają prace nad wyznaczeniem tras, na których kostka brukowa zostanie zamieniona na bardziej przyjazną nawierzchnię, a krawężniki zostaną zrównane z jezdnią. Wszystko to w trosce o starszych i niepełnosprawnych.
Lublin: Takich chodników nie ma żadne inne miasto
W kilkunastu punktach miasta prace nad niwelowaniem krawężników już się rozpoczęły (fot. rynekseniora)

- Stawiamy kolejny krok w kierunku Lublina przyjaznego wszystkim mieszkańcom. Jako pierwsze miasto w Polsce planujemy stosować krawężniki o wysokości „0 cm”, jako standard w budowaniu infrastruktury pieszej - mówi Krzysztof Żuk,  prezydent Lublina. 

Krawężniki zrównane z jezdnią znacznie ułatwią przechodzenie przez drogę osobom poruszającym się na wózkach inwalidzkich, rodzicom z dziećmi czy seniorom. Jak tłumaczą władze miasta, rozwiązanie to jest już od dłuższego czasu stosowane na przejazdach rowerowych, co chwalą sobie użytkownicy jednośladów.  

Krawężniki „0 cm” są już wykonywane w kilkunastu punktach miasta. Na poprawę jakości traktów pieszych wpłynąć ma także ograniczenie stosowania kostki brukowej na chodnikach. Ma ona zostać zastąpiona płytami lub materiałami o mieszanej strukturze (tam, gdzie dopuszczone jest parkowanie pojazdów).  

Zmiany Systemu Zarządzania Ruchem

Kolejnym elementem, który jeszcze w tym roku ma poprawić warunki ruchu pieszego, będzie wprowadzenie zmian w trybie pracy sygnalizacji świetlnych, modernizowanych w ramach Systemu Zarządzania Ruchem. Aktualnie trwa zbieranie danych i analiza sytuacji na poszczególnych skrzyżowaniach, tak by w miarę możliwości zwiększyć na nich czas światła zielonego dla pieszych.

Nad całością zmian mających na celu ułatwienie pieszym poruszanie się po mieście pracuje zespół projektu „Miasto dla Ludzi”. Zespół opracowuje „Standardami Infrastruktury Pieszej”, które w przyszłości mają ułatwić urzędnikom miejskim projektowanie infrastruktury drogowej po tym kątem.

Od początku marca w strukturze Urzędu Miasta działa również zespół ds. mobilności aktywnej, który zajmuje się ruchem rowerowym oraz pieszym i jest stale do dyspozycji mieszkańców w kwestii rozwiązywania bieżących problemów w sferze poruszania się po mieście.

 


KOMENTARZE (2)ZOBACZ WSZYSTKIE

Lublin i jest jedna dziura w chodniku której odpowiedzialne wydziały nie potrafią zasypać przez ponad pół roku. Straż Miejska otrzymała przynajmniej 10 zgłoszeń.

Ryszard, 2015-06-27 20:01:58 odpowiedz

Jest tyle barier w miastach, które utrudniają życie, że to jest szok. Moim zdaniem
dobra droga, w którą powinny iść wszystkie miasta.

gos, 2015-05-05 06:56:34 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE