PARTNER PORTALU
  • BGK

Lublin wyemituje obligacje na budowę krytych pływalni

  • PAP    15 marca 2014 - 12:30
Lublin wyemituje obligacje na budowę krytych pływalni

- Obligacje na kwotę 40 mln zł zamierza wyemitować miasto Lublin. Uzyskane z emisji środki będą przeznaczone na budowę zespołu krytych pływalni. Będą to obligacje przychodowe - wykupywane za środki uzyskane z czynszu dzierżawy nowych obiektów.
"Na emisję obligacji zgodzili się już radni miejscy, którzy podjęli stosowną uchwałę w tej sprawie" - poinformowała rzeczniczka prezydenta Lublina Beata Krzyżanowska.

Uzyskane z emisji obligacji pieniądze będą przeznaczone na finansowanie rozpoczętej już budowy zespołu krytych pływalni, w tym basenu o długości ponad 50 metrów przeznaczonego do rozgrywania zawodów pływackich, nawet międzynarodowych.

Lublin zamierza wyemitować obligacje przychodowe, co oznacza, że pieniądze na wykup obligacji pochodzić będą z przychodów, jakie przyniesie inwestycja.

Środki na wykup obligacji wraz z odsetkami pochodzić będą przede wszystkim z czynszu dzierżawnego. Powstający kompleks basenów dzierżawić będzie od gminy Lublin Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji. Czynsz dzierżawny ustalany będzie odrębnie dla każdego roku. Jego wysokość ma uwzględniać zarówno szacowane dochody MOSiR-u, m.in. ze sprzedaży biletów, wynajmu pomieszczeń, świadczenia usług - ale także zobowiązania gminy z tytułu wykupu obligacji w danym roku.

Nabywcy obligacji będą mieli prawo zaspokojenia swoich roszczeń z przychodów lub z majątku realizowanego przedsięwzięcia, albo też z innego wskazanego przez emitenta obligacji (czyli miasto) przedsięwzięcia.

"W ten sposób zabezpieczeniem i źródłem spłaty zobowiązań z tytułu kredytowania danej inwestycji jest przede wszystkim sama inwestycja" - tłumaczyła Krzyżanowska.

Obligacje zostaną wyemitowane do końca 2015 roku. Początek emisji będzie znany dopiero po wyborze agenta emisji i zawarciu umowy na zorganizowanie i przeprowadzenie emisji obligacji. Ostateczny termin wykupu przewidziano na koniec roku 2023.

Kompleks pływalni powstaje przy już istniejącym basenie w Lublinie. Centralnym punktem budowanego zespołu będzie hala mieszcząca basen sportowy o wymiarach 25 x 51,3 m oraz trybuny na 2,1 tys. widzów. Basen ten ma służyć do rozgrywania zawodów pływackich na krótkich i długich dystansach, rozgrywek piłki wodnej oraz do treningów sportowych. W hali będą też pomieszczenia dla ratowników, sędziów, trenerów i lekarza.

W kompleksie będą też wielofunkcyjne baseny rekreacyjne, przy których mają funkcjonować m.in. gejzer powietrzny, wodospad, masaż ścienny trzydyszowy, sztuczna rzeka, zjeżdżalnie czy ścianka wspinaczkowa. Wydzielone zostaną strefy do nauki pływania i hydromasażu. Ma tu też być basen dla dzieci z atrakcjami, m.in. zjeżdżalnią, oraz dwa baseny zewnętrzne - jeden z ciepłą wodą wyposażony w hydromasaż; drugi połączony rękawem wodnym z halą basenów rekreacyjnych.

W kompleksie ma też powstać zespół saun oraz zespół pomieszczeń przeznaczonych do zabiegów odnowy biologicznej i rehabilitacji.

Z nowego zespołu basenów będzie mogło korzystać ponad 4 tys. osób dziennie. Obiekt ma być w pełni przystosowany dla osób niepełnosprawnych.

Łączny koszt inwestycji sięga 97 mln zł. Ponad 36 mln zł dofinansowania - na budowę części sportowej kompleksu - przekazało ministerstwo sportu w ramach programu inwestycji o szczególnym znaczeniu dla sportu. Obiekt ma być oddany do użytku w 2015 r.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.