PARTNER PORTALU
  • BGK

Lubuskie gminy dostaną dofinansowanie do tzw. schetynówek

  • PAP    5 lutego 2013 - 12:13
Lubuskie gminy dostaną dofinansowanie do tzw. schetynówek

Minister administracji i cyfryzacji zatwierdził listę inwestycji drogowych w lubuskich gminach i powiatach, które w 2013 r. otrzymają dofinansowanie z Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych. Łącznie dotacje wyniosą 21,3 mln zł.
Jak poinformował rzecznik wojewody lubuskiego Paweł Siminiak, wnioski o dofinansowanie złożyło 45 lubuskich gmin i powiatów. Otrzyma je dziewięć gmin i 10 powiatów.

W większości zatwierdzonych zadań wysokość dotacji pokryje połowę planowanych kosztów. Wyjątkiem są duże inwestycje zgłoszone m.in. przez Gorzów, Zieloną Górę i Żary. Rzecznik wyjaśnił, że wynika to z maksymalnego poziomu dofinansowania, określonego w programie na 3 mln zł.

Czytaj też: Ponad 30 mln na schetynówki

Gorzów otrzyma 3 mln zł na realizację I etapu modernizacji będącej w fatalnym stanie technicznym ulicy Kobylogórskiej. Cały koszt tej inwestycji to ponad 11 mln zł.

Dotację w tej samej wysokości przyznano Zielonej Górze na przebudowę prawie 1 km ulicy Batorego, która pochłonie ponad 10 mln zł. Kolejne 3 mln zł pomocy Zielona Góra wykorzysta na budowę ronda i ulic łączących ul. Wrocławską z osiedlem Jędrzychów. Całość ma kosztować ponad 10 mln zł.

Gmina Nowa Sól ubiegała się o dofinansowanie przebudowy ponad 700-metrowego odcinka drogi gminnej, łączącej ul. Przyszłości i Sienkiewicza. Inwestycja o wartości prawie 4 mln zł uzyskała 50 proc. dofinansowania.

Pozostałe samorządy planują przebudowy i modernizacje dróg gminnych i ulic. Inwestycje obejmą w regionie ponad 25,6 km dróg.

Dotacje dla lubuskich powiatów zamkną się w kwocie ok. 10,6 mln zł. Tyle samo z rządowego programu na swoje zadania otrzymają gminy. Wartość wszystkich inwestycji opiewa na prawie 60 mln zł, a średni poziom dofinansowania to ok. 35 proc.

W Lubuskiem w latach 2008-2012 w ramach programu przeprowadzono inwestycje, na które samorządy uzyskały łącznie prawie 154 mln zł dofinansowania. Pozwoliło to na przebudowę, budowę i modernizację 346 km dróg i ulic.

Inwestycje, które uzyskały dofinansowanie z programu, muszą zostać rozliczone w roku, na który została udzielona dotacja. W innym przypadku samorządy będą musiały zwrócić dotacje.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.