PARTNER PORTALU
  • BGK

Lubuskie: Most przez Wartę w Skwierzynie otwarto dla ruchu

  • PAP/MN    21 grudnia 2016 - 12:07
Lubuskie: Most przez Wartę w Skwierzynie otwarto dla ruchu
Nowy most ma długość 124 metrów. (fot. lubuskie.pl)

• W Skwierzynie w Lubuskiem otwarto w środę (21 grudnia) dla ruchu nowy most przez rzekę Wartę.
• Przeprawa ma duże znaczenie dla układu komunikacyjnego w tej części regionu.
• Znacząco poprawi przepustowość drogi wojewódzkiej nr 159.
"Fundusze unijne pomagają nam bardzo poprawiać infrastrukturę, zwłaszcza dostępność transportową, to jest niezwykle ważne dla mieszkańców (…) Przeprawa ta na pewno ułatwia życie dla wszystkich, to było niesłychanie ważne" - mówiła marszałek województwa lubuskiego Elżbieta Polak podczas otwarcia mostu.

Stary, wyburzony most był w fatalnym stanie technicznym, a jego nośność została ograniczona do 20 ton, co wykluczało przejazd po nim tirów.

Nowy most o dł. 124 m i normatywnej nośności 42 ton umożliwia swobodne przemieszczanie się pojazdów osobowych jak i ciężarowych.

Obiekt wykonano w postaci układu wieloprzęsłowego. Zwieńczenie balustrady nowego obiektu nawiązuje geometrią do starego mostu. Na moście zostały zamontowane lampy oświetlenia ulicznego.

Inwestorem jest Zarząd Dróg Wojewódzkich, a wykonawcą konsorcjum firm, którego liderem jest Berger Bau Polska Sp. z o.o. To pierwszy tak duży most wybudowany w Lubuskiem przez samorząd regionu.

Czytaj też: Via Carpatia pominie Białystok? Resort infrastruktury zabiera głos

W ramach inwestycji powstał także most tymczasowy, który będzie teraz rozbierany. Zgodnie z harmonogramem zakończenie wszystkich prac jest planowane na początek lipca przyszłego roku.

Budowa przeprawy i inne prace pochłoną 17,4 mln zł, z których ok. 16,3 mln zł stanowi unijne dofinansowanie. Z własnego budżetu samorząd regionu dołożył 1,1 mln zł.

W tym rejonie najbliższe mosty drogowe przez Wartę zlokalizowane są w Gorzowie Wlkp. i Międzychodzie (woj. wielkopolskie). To właśnie dlatego ta przeprawa jest tak ważna dla układu komunikacyjnego w tej części woj. lubuskiego.

W 2017 r. rozpocznie się realizacja kolejnej inwestycji na tym odcinku drogi woj. nr 159 w rejonie Skwierzyny. Będzie ona związana z przebudową drogi wraz z modernizacją estakady nad terenem zalewowym rzeki Warty. Całkowita wartość zadania to 4,5 mln zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.