PARTNER PORTALU
  • BGK

Łuki toruńskiego mostu idą w górę

  • GK    13 listopada 2012 - 11:40
Łuki toruńskiego mostu idą w górę

Trwa podnoszenie i scalanie pierwszego łuku toruńskiego mostu. Po wciągnięciu go na wysokość około 30 metrów łukami zajmą się spawacze. Zobacz film z budowy.
Na placu do montażu i scalania łuków stanęła prawie 50-metrowa wieża montażowa. To na nią ważące ponad 2 tys. ton dwie części łuku są wciągane i przygotowywane do połączenia. Konstrukcje podnoszone są z prędkością 6 m na godzinę.

Co chwilę trzeba sprawdzać ich stan i naprężenie lin. Łuki zostaną wciągnięte na wysokość ponad 30 metrów.

Czytaj też: Toruński most bez zarzutu 

- Będzie pewien moment przestoju. Nastąpi to około 2 metrów przed docelową wysokością, żeby można było dokładnie przyciąć, a potem precyzyjnie zespawać te dwie części łuku - wyjaśnia Zbigniew Szubski, z-ca dyrektora kontraktu z ramienia firmy Strabag.

W następnym etapie zespolone łuki mają trafić na barki, które przypłynęły z Holandii. To z nich elementy będą montowane na podporach.

- Przygotowany łuk, przez przeprowadzenie na nim odpowiednich czynności, zaczniemy transportować, naprowadzać w miejsce docelowe, na podpory stałe mostu - dodaje Lesław Milewski, dyrektor kontraktu.

Samo przewiezienie konstrukcji z brzegu na środek rzeki zajmie ponad dwie doby. Z uwagi na to że toruński most posiadać będzie 2 przęsła - powyższa operacja będzie powtórzona dwukrotnie.

Obejrzyj film z budowy nakręcony 7 i 8 listopada 2012 r.

Jak przypomina toruński magistrat, nową przeprawę przez Wisłę cechuje rekordowa rozpiętość przęseł stalowej konstrukcji. Każde z nich będzie miało po 270 m długości i 50 m wysokości.

Są to najdłuższe stalowe przęsła mostu łukowego w Polsce. Na potrzeby realizacji toruńskiej inwestycji zespół specjalistów opracował innowacyjny sposób montażu scalonych uprzednio przęseł.

Gotowe łuki mostu o łącznej masie ok. 5,5 tys. ton zostaną zwodowane na specjalnie przygotowane barki i przy pomocy holowników przetransportowane w miejsce docelowe na podpory stałe mostu. W Polsce elementy o podobnych gabarytach i tonażu nie były nigdy wcześniej montowane.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.