PARTNER PORTALU
  • BGK

Mają problem z poddostawcą na stadionie

  • wnp.pl (TE)    22 marca 2011 - 15:21
Mają problem z poddostawcą na stadionie

Mostostal Zabrze, jeden z członków konsorcjum modernizującego Stadion Śląski w Chorzowie, rozwiązał kontrakt z poddostawcą elementów konstrukcji dachu obiektu.
W wydanym oświadczeniu Mostostal poinformował, że w połowie grudnia ubiegłego roku, w trakcie próbnych prac montażowych i tzw. stężania elementów staliwnych, jeden z nich uległ całkowitemu uszkodzeniu. Kierownictwo budowy zleciło ekspertom z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie sporządzenie naukowej analizy. Do kolejnego przypadku uszkodzenia tego samego rodzaju odlewu doszło podczas prac montażowych na początku stycznia.

- Wskazane przypadki zostały przez kierownictwo budowy potraktowane jako symptomatyczne i mogące stwarzać zagrożenie katastrofą budowlaną w trakcie eksploatacji stadionu. W tym stanie rzeczy decyzja mogła być tylko jedna - całość dostawy odlewów została poddana drobiazgowym badaniom na dotrzymanie parametrów jakościowych wynikających z wymagań projektanta. Badania te potwierdziły szereg uchybień jakościowych leżących po stronie poddostawcy tych odlewów, pomimo zapewnień i oświadczeń z jego strony o sprostaniu wymaganiom projektowym - czytamy w oświadczeniu zarządu Mostostalu Zabrze.

- Ekspertyzy specjalistów od obróbki cieplnej jednoznacznie wskazywały, iż w kolejnych cyklach możliwe jest poprawienie charakterystyki jakościowej odlewów i uzyskanie parametrów określonych w projekcie. Nie mając jednak całkowitej pewności, iż tego rodzaju działanie zakończy się sukcesem, zarząd Mostostalu Zabrze zdecydował się na ponowne wykonanie kwestionowanych odlewów u innego wykonawcy. W tym stanie rzeczy koniecznością stała się wspomniana we wstępie zmiana wewnętrznych harmonogramów budowy, co nie powinno negatywnie wpłynąć na zakończenie prac wykonawczych na stadionie jeszcze w tym roku. W dniu 16 marca 2011 r. Mostostal Zabrze odstąpił od umowy z tym poddostawcą, z jego winy - czytamy również.

Władze Mostostalu nie wskazały, komu zleciły wykonanie elementów. Z informacji wtorkowego wydania katowickiej Gazety Wyborczej wynika, że spółka zamówiła ponad 1,5 tys. staliwnych klem w Hucie Zabrze. Przedstawiciele huty w rozmowie z dziennikiem nie chcieli komentować sprawy. Gazeta podała, że Mostostal będzie domagał się od poddostawcy ok. 4 mln zł odszkodowania.

Po trwającej od 2009 r. gruntownej modernizacji, popularny "Kocioł Czarownic" ma spełniać wymogi organizacyjne lekkoatletycznych mistrzostw świata oraz standardy stawiane przez UEFA dla obiektów klasy "elite". Poza zadaszeniem i wymianą krzesełek stadion zyska m.in. nowe oświetlenie o mocy 2 tys. luksów oraz system monitoringu, który wyeliminuje anonimowość kibiców. Na trybunach będzie mogło zasiąść ponad 55 tys. widzów.

Wartość inwestycji w Chorzowie, którą Hochtief Polska wykonuje w konsorcjum z Hochtief Construction A.G., Mostostalem Zabrze i Thermoserr, wynosi ok. 400 mln zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.