PARTNER PORTALU
  • BGK

Małe miasta do 5 tys. mieszkańców z dodatkowym wsparciem

  • AZA    15 czerwca 2010 - 12:08

Dwanaście miast z Kujaw i Pomorza otrzymało wsparcie z budżetu województwa w ramach specjalnego funduszu dla miast do 5 tysięcy mieszkańców. To nowy mechanizm samorządu województwa, który ma niwelować różnice między poziomem finansowania z różnych źródeł miejskich programów rewitalizacyjnych.
Jego zadaniem jest zacierania różnic między poziomem finansowania projektów w zakresie rewitalizacji w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego (RPO WK-P), a wielkością wsparcia jaką w tym zakresie oferuje Program Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW).

Na realizację inwestycji związanych z rewitalizacją i zagospodarowaniem dostępnej mieszkańcom przestrzeni trafi prawie 2,7 miliona złotych.

Kujawsko-pomorskie władze samorządowe ustanowiły linię demarkacyjną określającą, że miasta do 5 tysięcy mieszkańców nie mogą się ubiegać o dofinansowanie na rewitalizację w ramach RPO WK-P. Zamiast tego, wsparcie na ten cel mogą otrzymać w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, w którym maksymalna kwota dotacji wynosi 500 tysięcy złotych.

W przypadku 13 miast potencjalne wsparcie, jakie mogłyby one otrzymać w ramach RPO WK-P byłoby wyższe niż kwota jaką uzyskały w ramach PROW. Ta potencjalna kwota dotacji obliczana jest na podstawie takich kryteriów jak liczba ludności, stopa bezrobocia oraz wskaźnik dochodów podatkowych i dlatego jest różna dla poszczególnych miejscowości.

- Dzięki temu funduszowi miejscowości korzystające ze wsparcia w ramach PROW dostaną takie same dofinansowanie, jakie dostałyby korzystając ze wsparcia w ramach RPO WK-P – mówi marszałek Piotr Całbecki.

Na przykład maksymalna kwota dofinansowania dla Piotrkowa Kujawskiego w ramach PROW wyniosła 500 tys. złotych. Gdyby miasto mogło ubiegać się o dofinansowanie w ramach RPO WK-P otrzymałoby wsparcie w wysokości 813 tys. złotych. Różnica 313 tysięcy złotych to kwota dofinansowania, jaką władze Piotrkowa mogą otrzymać z budżetu województwa na realizację wskazanej przez siebie inwestycji.

Fundusz dla miast powyżej 5 tysięcy mieszkańców to drugi po działającym od trzech lat Funduszu Wsparcia, instrument wewnątrzregionalnej polityki spójności.  Ze wsparcia skorzystają: Lubraniec w powiecie włocławskim, Łasin w powiecie grudziądzkim, Kowal w powiecie włocławskim, Skępe w powiecie lipnowskim, Jabłonowo Pomorskie w powiecie brodnickim, Kowalewo Pomorskie w powiecie golubsko-dobrzyńskim, Janowiec Wielkopolski w powiecie żnińskim, Mrocza w powiecie nakielskim, Łabiszyn w powiecie żnińskim, Piotrków Kujawski w powiecie radziejowskim, Brześć Kujawski w powiecie włocławskim, Kcynia w powiecie nakielskim.

Wsparcie trafi na przebudowę ulic, rewitalizację miejskiej zabudowy, a także budowę Centrum Sportu i Rekreacji w Kowalewie Pomorskim.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.