PARTNER PORTALU
  • BGK

Mało nowych dróg, dużo pieniędzy

  • Przegląd prasy/Rzeczpospolita    13 października 2010 - 07:20
Mało nowych dróg, dużo pieniędzy

Słabo idą nowe projekty. W tym roku w kasie zostanie nawet 7 mld zł, które mogły trafić do wykonawców.
To pieniądze, których rząd nie wyda w tym roku na budowę nowych dróg i autostrad, mimo że ma je do dyspozycji – informuje „Rzeczpospolita”.

W tym roku kierowcy dostali zaledwie 55 km trasy ekspresowej nr 3 z Klucza do Myśliborza. Do grudnia mają zakończyć się roboty na kolejnych 40 km dróg ekspresowych i ponad 30 km autostrad.

Reszta jest w proszku, dlatego nawet 7 mld zł z tegorocznej puli na budowę dróg może zostać przesunięte na przyszły rok. Nie wlicza się w to planowanej, ostatniej w tym roku, transzy obligacji infrastrukturalnych o wartości ok. 2 mld zł, którą w grudniu ma wyemitować Bank Gospodarstwa Krajowego. W tej sytuacji jest ona mało prawdopodobna.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w tym roku ma do dyspozycji ok. 29,6 mld zł. Jeżeli rząd zrezygnuje z ostatniej transzy emisji obligacji infrastrukturalnych, to kwota ta spadnie do 27,6 mld zł. Tymczasem, jak podaje GDDKiA, w tym roku na nowe drogi wyda w sumie ok. 20,5 mld zł.

W ten sposób w styczniu 2011 roku rząd będzie miał na rachunku Krajowego Funduszu Drogowego od 4 do 7 mld zł.. Niezrealizowanie budżetu, zresztą kolejny rok, ma być tym razem konsekwencją m.in. długiej zimy i dwukrotnych powodzi, które opóźniły realizację niektórych inwestycji (m.in. budowę autostrady A1 na Śląsku) nawet o trzy miesiące. Tymczasem jeszcze na początku tego roku rząd szacował, że wyda na nowe drogi ok. 27 mld zł – podaje „Rzeczpospolita”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.