PARTNER PORTALU
  • BGK

Małopolska: 23,7 mln zł z RPO na renowacje 17 zabytków

  • PAP/MN    22 grudnia 2016 - 16:04
Małopolska: 23,7 mln zł z RPO na renowacje 17 zabytków

Cmentarza Żydowskiego w Tarnowie otrzyma 2,24 mln zł. (fot. wikipedia.org)

• Remonty i renowacje 17 małopolskich zabytków zostaną dofinansowane z Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020.
• Łącznie na ten cel zarząd województwa przeznaczył 23,7 mln zł pochodzących z funduszy unijnych.
Zarząd województwa małopolskiego zadecydował w czwartek o przyznaniu dotacji 17 z 44 przedsięwzięć, zgłoszonych do konkursu o dofinansowanie.

Największe dofinansowanie otrzymają m.in. prace restauracyjne zabytkowego Cmentarza Żydowskiego w Tarnowie (2,24 mln zł), kościoła parafialnego p.w. Najświętszej Maryi Panny Szkaplerznej w Szynwałdzie (2,24 mln zł), Parku Miejskiego im. Wojciecha Biechońskiego w Gorlicach (2,22 mln zł), Zamku Lipowiec i Nadwiślańskiego Parku Etnograficznego w Wygiełzowie (2,19 mln zł), Muzycznego Dworu w Lipnicy Wielkiej (2,1 mln zł i obiektów sakralnych w Bobowej (2,05 mln zł).

Startujące w konkursie jednostki samorządu terytorialnego, instytucje kultury, organizacje pozarządowe, kościoły, jednostki naukowe czy przedsiębiorstwa mogły otrzymać dotację na przedsięwzięcia o mniejszej skali.

Dofinansowanie na prace konserwatorskie, restauratorskie oraz roboty budowlane mogło wynieść do 3 mln zł i do 75 proc. kosztów całego zadania.

Wsparciem mogły zostać objęte również projekty, uwzględniające niezbędne inwestycje w otoczeniu zabytków, poprawiające jakość małej architektury, oświetlenia czy informacji o obiektach.

"Dbamy o dziedzictwo kulturowe regionu i wspieramy ochronę małopolskich zabytków na wiele sposobów" - podkreślił członek zarządu województwa małopolskiego Leszek Zegzda. Przypomniał, że poza dotacjami z funduszy unijnych, remonty i renowacje zabytkowych obiektów są także wspierane poprzez konkursy takie jak m.in. "Ochrona zabytków Małopolski" czy "Kapliczka", organizowane przez region.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.