PARTNER PORTALU
  • BGK

Małopolska: 23,7 mln zł z RPO na renowacje 17 zabytków

  • PAP/MN    22 grudnia 2016 - 16:04
Małopolska: 23,7 mln zł z RPO na renowacje 17 zabytków
Cmentarza Żydowskiego w Tarnowie otrzyma 2,24 mln zł. (fot. wikipedia.org)

• Remonty i renowacje 17 małopolskich zabytków zostaną dofinansowane z Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020.
• Łącznie na ten cel zarząd województwa przeznaczył 23,7 mln zł pochodzących z funduszy unijnych.
Zarząd województwa małopolskiego zadecydował w czwartek o przyznaniu dotacji 17 z 44 przedsięwzięć, zgłoszonych do konkursu o dofinansowanie.

Największe dofinansowanie otrzymają m.in. prace restauracyjne zabytkowego Cmentarza Żydowskiego w Tarnowie (2,24 mln zł), kościoła parafialnego p.w. Najświętszej Maryi Panny Szkaplerznej w Szynwałdzie (2,24 mln zł), Parku Miejskiego im. Wojciecha Biechońskiego w Gorlicach (2,22 mln zł), Zamku Lipowiec i Nadwiślańskiego Parku Etnograficznego w Wygiełzowie (2,19 mln zł), Muzycznego Dworu w Lipnicy Wielkiej (2,1 mln zł i obiektów sakralnych w Bobowej (2,05 mln zł).

Startujące w konkursie jednostki samorządu terytorialnego, instytucje kultury, organizacje pozarządowe, kościoły, jednostki naukowe czy przedsiębiorstwa mogły otrzymać dotację na przedsięwzięcia o mniejszej skali.

Dofinansowanie na prace konserwatorskie, restauratorskie oraz roboty budowlane mogło wynieść do 3 mln zł i do 75 proc. kosztów całego zadania.

Wsparciem mogły zostać objęte również projekty, uwzględniające niezbędne inwestycje w otoczeniu zabytków, poprawiające jakość małej architektury, oświetlenia czy informacji o obiektach.

"Dbamy o dziedzictwo kulturowe regionu i wspieramy ochronę małopolskich zabytków na wiele sposobów" - podkreślił członek zarządu województwa małopolskiego Leszek Zegzda. Przypomniał, że poza dotacjami z funduszy unijnych, remonty i renowacje zabytkowych obiektów są także wspierane poprzez konkursy takie jak m.in. "Ochrona zabytków Małopolski" czy "Kapliczka", organizowane przez region.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.