PARTNER PORTALU
  • BGK

Małopolska bez oferty na stada ogierów

  • PAP    10 maja 2010 - 13:09

Zarząd województwa małopolskiego nie złoży oferty w kończącym się w poniedziałek przetargu na dzierżawę Stada Ogierów w Klikowej. Władze regionu uznały, że warunki stawiane przez właściciela obiektu - Agencję Nieruchomości Rolnych - są "skrajnie niekorzystne".
Według władz regionu niektóre z warunków przedstawionych w przetargu były niekorzystne z punktu widzenia dzierżawcy, m.in. krótki czas dzierżawy wynoszący 10 lat, brak możliwości późniejszego odkupienia czy możliwość poddzierżawienia jedynie niektórych części majątku.

W styczniu tego roku władze regionu informowały, że minister rolnictwa Marek Sawicki zaproponował samorządowi województwa małopolskiego 10-letnią dzierżawę Stada Ogierów w Klikowej z możliwością wykupu nieruchomości. Obiekty, ogiery oraz majątek ruchomy: zabytkowe powozy, uprzęże - miały zostać zinwentaryzowane.

Władze regionu od kilku lat zabiegają o przejęcie stadniny, zarządzanej obecnie przez Agencję Nieruchomości Rolnych. Planują zagospodarować majątek w Klikowej w taki sposób, by obok ośrodka rozrodczego hucułów i koni małopolskich znalazło się w nim miejsce na krytą ujeżdżalnię oraz działalność związaną z wspieraniem ginących zawodów, lecznictwem w formie hipoterapii i wypoczynkiem. Inwestycje mają być dofinansowane ze środków unijnych.

Małopolski sejmik już na początku 2007 roku wyraził zgodę na utworzenie przez województwo jednoosobowej spółki "Stado Ogierów Klikowa" i wniesienie do niej wkładu pieniężnego o wartości ponad 335 tys. zł z przeznaczeniem na rozwój gospodarstwa. Przedstawiono Agencji koncepcję wykorzystania nieruchomości przez nową spółkę.

Sprawa skomplikowała się w 2008 roku, kiedy wpłynął wniosek złożony przez spadkobierców dawnych właścicieli majątku, rodziny Sanguszków, o nabycie w drodze pierwszeństwa tych gruntów.

Stado Ogierów Klikowa w Klikowej (dzielnica Tarnowa) powstało po II wojnie światowej na bazie znacjonalizowanej stadniny księcia Romana Sanguszki. Od lipca 2003 roku wchodzi w skład spółki Skarbu Państwa Stado Ogierów Białka sp. z o.o. w Krasnymstawie, jako jej odrębnie funkcjonujący zakład.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.