PARTNER PORTALU
  • BGK

Małopolska: czy w Przeciszowie powstanie kopalnia?

  • pt    14 kwietnia 2015 - 10:21
Małopolska: czy w Przeciszowie powstanie kopalnia?

W Przeciszowie poczynio pierwszy krok do budowy kopalni - fot.wnp.pl

W małopolskim Przeciszowie poczyniono pierwsze kroki do uruchomienia kopalni węgla kamiennego. Na terenie trzech gmin powiatu oświęcimskiego zalegają duże pokłady minerału.
Rada Gminy Przeciszów (powiat oświęcimski) przyjęła uchwałę w sprawie zmiany studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy. Wójt Bogdan Cuber mówi, że to pierwszy krok w stronę budowy kopalni w Przeciszowie.

Zdaniem wójta, niskie ceny węgla i głośne kłopoty branży górniczej nie pokrzyżują planów inwestorowi.

- Będzie to jedna z najnowocześniejszych kopalń na świecie. Zmniejszone zostaną koszty biurokracji - mówi Cuber. - Myślę, że bez problemu wejdą na rynek i osiągną zyski - przewiduje.

Następny krok, w kierunku budowy kopalni, to plan zagospodarowania przestrzennego, który najprawdopodobniej zostanie uchwalony jesienią tego roku.

Na siedzibę spółki (Kopex-ex-coal sp. z o.o.), która zajmie się budową kopalni i eksploatacją złoża, wybrano miejscowość Przeciszów. Co to oznacza w przyszłości dla gminy?

- Będziemy mieli dość spore dochody, przede wszystkim z podatków. Duże znaczenie, będzie miało również zatrudnienie dla około tysiąca osób. Oczywiście nie tylko z samej gminy Przeciszów, ale także gminy Oświęcim i Polanka, bo wydobycie będzie prowadzone na terenach tych trzech gmin - mówi wójt.

Założenie jest bowiem takie, by pracę w nowym zakładzie znaleźli przede wszystkim miejscowi i mieszkańcy okolicznych gmin.

Jeżeli wszystkie prace przebiegną pomyślnie, to są szanse na to, aby spółka uzyskała koncesję na początku 2016 roku i mogła przystąpić do budowy kopalni.

Wójt nie ukrywa, że nie wszyscy w gminie są entuzjastycznie nastawieni do projektu. - Spotkania z mieszkańcami odbywają się regularnie. Takie są zresztą prawne wymogi. Są jednak zwolennicy i są przeciwnicy - przyznaje Cuber.

Ci drudzy obawiają się skutków budowy kopalni, m.in. szkód górniczych. Jak przyznaje wójt tych się nie uniknie.

- Trzeba wybrać plusy i minusy. Na plus jest to, co już mamy zagwarantowane, że węgiel nie będzie wybierany pod budynkami mieszkalnymi. Zgodnie z prawem górniczym nie wybiera się węgla pod budynkami użyteczności publicznej i zabytkami. My mamy zapewnione, że będą stworzone filary ochronne, które będą nie tylko pod budynkami, tylko jeszcze kilkadziesiąt albo kilkaset metrów od budynków.

Wójt zapewnia także, że transport wydobytego węgla będzie się odbywać linią kolejową, która została zmodernizowana. Problemem jest ruch na drodze krajowej przebiegającej przez środek Przeciszowa.

- Niezależnie od tego, czy kopalnia powstanie czy też nie, warto poważnie zastanowić się nad nowymi rozwiązaniami komunikacyjnymi. Myślę o obwodnicy Przeciszowa - mówi wójt Cuber.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (1)

  • pllo, 2015-04-14 21:43:33

    Super. Trzymam kciuki i życzę sukcesów aby Olek Grad znowu z atomem numeru podobnego do węla nie wywinął. Trzymać go z dala od polkiej energetyki. On jest poważnym zagrożeniem dla polskiej enegetyki. Dlaczego najlepsi świnie i owce pasają a najgorszym pozwala się wpływać na bieg historii. Niech mi n...ie mówią że rządzący są emanacją Narodu. Przecież jesteśmy mądrą i zapobiegliwą nacją  rozwińNAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: