PARTNER PORTALU
  • BGK

Małopolska, Kapliczka 2016: Zabytkowe kapliczki zostaną odnowione. Jest na to 300 tys. zł

  • PAP/AT    3 lutego 2016 - 16:33
Małopolska, Kapliczka 2016: Zabytkowe kapliczki zostaną odnowione. Jest na to 300 tys. zł
Zainteresowane gminy i powiaty mogą zgłaszać swoje wnioski do 4 marca (fot.malopolskie.pl)

W województwie małopolskim zostaną odnowione kolejne zabytkowe kapliczki dzięki dotacji przyznanej przez władze regionu. Przeznaczono na ten cel 300 tys. zł. Do tej pory dzięki samorządowym dotacjom uratowano ponad 140 takich budowli
Biuro prasowe małopolskiego urzędu marszałkowskiego poinformowało w środę, że jest to już czwarta edycja konkursu "Kapliczka" - skierowanego do samorządów podejmujących w 2016 r. prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytkowych kapliczkach. Na odnowę każdego obiektu mogą one uzyskać do 20 tys. zł, ale nie więcej niż 75 proc. wartości zadania.

Czytaj też: 40 zabytkowych kapliczek odzyska dawny blask

Zainteresowane gminy i powiaty mogą zgłaszać swoje wnioski do 4 marca. Jeden wnioskodawca może złożyć maksymalnie dwa wnioski. Odnawiane obiekty nie muszą figurować w rejestrze zabytków, ale powinny odznaczać się wartościami artystycznymi i historycznymi. Gminy lub powiaty mogą zgłosić do konkursu zadania dotyczące kapliczek nie będących ich własnością, poprzez nawiązanie współpracy z właścicielami tych obiektów np. parafii, klasztoru czy związku wyznaniowego.

W dotychczasowych edycjach konkursu "Kapliczka" w 2009, 2014 i 2015 r. uratowano od zniszczenia ponad 140 zabytkowych kapliczek na terenie całego województwa.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (1)

  • gregor, 2016-02-04 09:07:17

    Kilkanaście lat temu w ramach praktyk studenckich (PK-Architektura) wykonaliśmy inwentaryzacji dużej ilości kapliczek -gmina Jordanów i okolice. Może kiedyś (przy tej lub następnej edycji konkursu) przyda się to komuś kto będzie chciał jakąś odnowić.