PARTNER PORTALU
  • BGK

Małopolska na widelcu inwestorów

  • PAP    3 stycznia 2013 - 17:27
Małopolska na widelcu inwestorów

Ok. 150 firm zainteresowanych inwestowaniem w woj. małopolskim obsłużyło w 2012 r. Centrum Business in Małopolska (CeBiM), jednostka samorządowa świadcząca usługi inwestorom zewnętrznym. Liczba takich firm była podobna do odnotowanej w latach 2010-2011.
Jak poinformowała w czwartek Katarzyna Matoga z CeBiM, jest to dobry wynik w porównaniu z kryzysowymi latami 2008-2009, gdy do Małopolski docierało mniej niż sto zapytań ofertowych w ciągu roku.

Według danych CeBiM, niewielkie zmiany zaszły w zestawieniu krajów pochodzenia potencjalnych inwestorów. Nadal przodują pod względem swej liczebności firmy ulokowane już w Polsce i szukające możliwości dalszego rozwoju poprzez nowe inwestycje. W czołówce pozostają kraje Unii Europejskiej, takie jak Niemcy, Wielka Brytania, Hiszpania i Francja wraz z utrzymującym się zainteresowaniem firm ze Stanów Zjednoczonych. Do grona krajów skąd pochodzą zapytania ofertowe dołączyły Indie, a spadło zainteresowanie ze strony firm chińskich.

Czytaj też:  Wschodnia moda na Kraków

Wśród branż od kilku lat najwięcej zapytań inwestorskich dotyczy sektora usług dla biznesu, reprezentowanego, przede wszystkim w Krakowie, przez około 80 firm. W tej branży jest też najwięcej pozytywnych decyzji inwestycyjnych, skutkujących otwieraniem oddziałów w Polsce. Ten sektor deklaruje również stałą gotowość zwiększania zatrudnienia.

Inwestycjami w Małopolsce interesuje się także szeroko pojęty sektor motoryzacyjny. Chodzi tu głównie o producentów komponentów, ośrodki badawcze i firmy zajmujące się obrotem częściami samochodowymi.

W CeBiM od dwóch lat coraz częściej pojawiają się inwestorzy z branży energetycznej, zajmujący się odnawialnymi źródłami energii. W związku z tym centrum opracowywało oferty inwestycyjne zarówno dla producentów systemów solarnych, biogazowni czy energii wiatrowej, jak i dla wykonawców specjalistycznych systemów informatycznych czy przedsiębiorstw zainteresowanych bezpośrednią produkcją tzw. czystej energii.

Kolejne miejsca zajmują firmy z branży maszynowej, nowych technologii (sektor badawczo-rozwojowy) i przemysłu spożywczego. Stosunkowo gorzej wypada, aktywna wcześniej, branża logistyczna, przemysł turystyczny czy chemiczny.

Według przewidywań CeBiM rok 2013 będzie trudnym dla inwestycji, przede wszystkim ze względu na sytuację ekonomiczną w Unii Europejskiej.

Centrum Business in Małopolska zostało utworzone przed trzema laty przez Małopolską Agencję Rozwoju Regionalnego, Województwo Małopolskie i Krakowski Park Technologiczny. W zeszłym roku do Centrum dołączyły także Małopolskie Parki Przemysłowe. Realizuje ono dwa podstawowe cele: świadczy usługi dla inwestorów zewnętrznych oraz wspiera eksport firm z terenu woj. małopolskiego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.