PARTNER PORTALU
  • BGK

Małopolska stawia na energooszczędność

  • pt    10 października 2014 - 11:15
Małopolska stawia na energooszczędność

Marszałek Marek Sowa i rektor Politechniki Krakowskiej prof. Kazimierz Furtak oficjalnie otwarli Małopolskie Laboratorium Budownictwa Energooszczędnego. To jedno ze strategicznych dla regionu centrum naukowych, gdzie prowadzone będą badania w zakresie technologii energooszczędnych.
– Konieczność przejścia na gospodarkę niskoemisyjną jest zarówno wyzwaniem, jak i szansą. W Małopolsce mamy zaplecze, zarówno intelektualne, jak i finansowe, aby tej sytuacji sprostać – mówił marszałek Marek Sowa, otwierając Małopolskie Laboratorium Budownictwa Energooszczędnego.

– Jestem przekonany, że to właśnie tu powstaną rozwiązania, które przełożą się na realne korzyści: ekonomiczne, społeczne i środowiskowe – dodał.

 Czytaj też: Nowa perspektywa, nowe wyzwania dla województw

Jak podkreślali uczestnicy otwarcia, zarówno marszałek Sowa, jak i rektor Politechniki Krakowskiej prof. Kazimierz Furtak Laboratorium wzmocni pozycję Małopolski jako regionu innowacji, który może się stać krajowym liderem w dziedzinie technologii niskoenergetycznych.

– W nowym Regionalnym Programie Operacyjnym 2014-2020 na działania związane polityką energetyczną, rozwojem odnawialnych źródeł energii, poprawą energooszczędności czy wdrażaniem technologii przyjaznych środowisku mamy zamiar przeznaczyć prawie 400 mln euro. To ogromna suma, którą musimy mądrze wykorzystać – przypomniał marszałek Sowa.

Czytaj: Kraków ma nowe plany

Małopolskie Laboratorium Budownictwa Energooszczędnego powstało na terenie głównego kampusu Politechniki Krakowskiej. 5-kondygnacyjny budynek o powierzchni ok. 1100 m2 został zbudowany zgodnie z rygorystycznymi standardami obiektów niskoenergetycznych. Charakteryzuje się nowoczesną bryłą i zastosowaniem skomplikowanych systemów instalacyjnych.

Obiekt został całkowicie zautomatyzowany i zastosowano w nim systemy ogrzewania oraz wentylacji o różnym charakterze i parametrach. Jest zasilany energią z ze zróżnicowanych źródeł, w tym ze źródeł odnawialnych.

Laboratorium zostało wyposażone w specjalistyczny sprzęt do badań nowoczesnych technologii, rozwiązań materiałowych, konstrukcyjnych i instalacji, a także sprzęt do oceny komfortu cieplnego osób w budynku i mikroklimatu wnętrz.

– Nie bez przyczyny w nazwie centrum pojawia się sformułowanie Małopolskie, bez wsparcia władz regionu nie udało by się zrealizować tak znaczącej inwestycji – mówił prof. Kazimierz Furtak, dziękując zwłaszcza marszałkowi Markowi Sowie oraz wicemarszałkowi Romanowi Ciepieli.

Rektor mówił także o innym, realizowanym we współpracy z województwem małopolskim, przedsięwzięciu: projekcie "SPIN - Model transferu innowacji w Małopolsce", w ramach którego w Tarnowie funkcjonuje już poligon energooszczędności.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (2)

  • Sergiusz, 2014-10-11 08:31:06

    Do alfabeta: Chyba do analfabeta... sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/;8384
  • alfabeta, 2014-10-10 17:16:19

    "otwarli"? o zgrozo..