PARTNER PORTALU
  • BGK

Małopolska. Za dwa lata kierowcy przejadą obwodnicą Zatora

  • pt/pap    23 września 2016 - 18:35
Małopolska. Za dwa lata kierowcy przejadą obwodnicą Zatora
Nowa droga wyprowadzi znaczną część ruchu tranzytowego z Zatora i zmniejszy korki w centrum miasta(fot. www.gddkia.gov.pl).

• Jesienią 2018 r. zostanie otwarta 3-km obwodnica Zatora w zachodniej części Małopolski.
• Jej koszt wyniesie niemal 20 mln zł - podało biuro prasowe małopolskiego Urzędu Marszałkowskiego po podpisaniu przez samorządowców umowy z wykonawcą.
"To kolejny krok w usprawnianiu połączeń drogowych w Małopolsce Zachodniej" - podkreślił Grzegorz Lipiec z zarządu województwa.

Biuro prasowe urzędu marszałkowskiego podało, że nowa droga wyprowadzi znaczną część ruchu tranzytowego z Zatora, zmniejszy korki w centrum miasta oraz usprawni ruch na drodze wojewódzkiej 781. Bezpieczniej poczują się mieszkańcy osiedli położonych przy drodze z Chrzanowa do Wadowic, którym doskwiera duży ruch pojazdów.

"Zdecydowanie poprawi się dojazd zarówno do XV-w. zamku z Zatorze, XIV-w. kościoła św. Wojciecha i Jerzego, jak również innych atrakcji turystycznych, m.in. tras rowerowych w Dolinie Karpia, popularnych parków rozrywki: Energylandii i Zatorlandu, a także kompleksu Parków w Inwałdzie. Dzięki obwodnicy łatwy będzie dojazd do zatorskiej Strefy Aktywności Gospodarczej oraz autostrady A4" - podały służby prasowe.

Obwodnica będzie przebiegała od ronda przy moście na potoku Łowiczanka, wzdłuż drogi wojewódzkiej 781 do ronda na krajowej 44 przy Zatorskiej Strefie Gospodarczej. Inwestycja obejmuje m.in. budowę nowych skrzyżowań i dróg łączących szosę z istniejącym układem. Wybudowany zostanie wiadukt nad linią kolejową.

Inwestorem będzie magistrat w Zatorze. Koszt całości wyniesie 19,5 mln złotych. 15,5 mln zł pochodziło będzie z funduszy unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. Województwo małopolskie przeznaczy 3 mln zł, a resztę Zator. Wykonawcą jest konsorcjum firm Trakcja PRKiI z Warszawy i Przedsiębiorstwo Eksploatacji Ulic i Mostów z Białegostoku.

Kolejne obwodnice

Grzegorz Lipiec z zarządu województwa poinformował, że najprawdopodobniej jeszcze w październiku Małopolska podpisze kolejne umowy na budowę dróg w zachodniej części regionu. Powstanie obwodnica Babic oraz rozbudowane zostaną drogi wojewódzkie: 948 łącząca Oświęcim i Kęty, a także 949 z Brzeszcz do Osieka.

Urząd Marszałkowski podał, że Małopolska realizuje największy w historii plan budowy dróg. Do wybudowanych w ostatnich siedmiu latach 15 obwodnic, m.in. Chrzanowa, Olkusza, Gdowa, Wojnicza, Skawiny, Podegrodzia i Dobczyc, dołączają kolejne. Oprócz zatorskiej powstaje m.in. obwodnica Oświęcimia. Do 2020 r. ich liczba zwiększy się o 14.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.